כולל ארץ חמדה

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

כולל ארץ חמדה או בשמו הרשמי "מכון גבוה ללימודי יהדות-ארץ חמדה" הוא כולל ללימודי דיינות בירושלים, מהבולטים ומהמובילים ביותר במגזר הדתי-לאומי.

הקמתו[edit]

המכון הוקם בשנת תשמ"ז על ידי הרב משה ארנרייך והרב יוסף כרמל בנשיאותו ובהשגחתו של הרב שאול ישראלי. יעודו של המכון היה כלשון הרב ישראלי-"להצמיח תלמידי חכמים ציוניים בעלי שיעור קומה- גדולים בתורה, נאמנים לעמם ולארצם, בעלי אופקים רחבים הפועלים לאיחוד העם ולקירוב לבבות".

הכולל הוקם בשכונת קטמון בירושלים.

כיום[edit]

כיום לומדים במכון כ- 40 אברכים שרובם מגיעים מישיבות דגל מרכזיות בציונות הדתית כגון מרכז הרב, הר המור, כרם ביבנה, בית אל והר עציון.

הכולל מדריך את לומדיו לקראת בחינות להסמכה לדיינות של הרבנות הראשית. הלימודים במכון נמשכים שמונה שנים ועוסקים בעיקר בלימוד של שולחן ערוך חלקי חושן משפט ואבן העזר. כמו כן, ישנם בכולל שיעורים בנושאי תנ"ך ומחשבת ישראל, להרחבת הידע של התלמידים.

עד כה ארבעה מבוגרי הכולל מונו לדיינים בבתי הדין הרבניים של מדינת ישראל. מרבית בוגרי הכולל ממשיכים לעסוק ברבנות והוראה.

כמו כן הכולל מפעיל פרויקטים נוספים, כגון "שו"ת במראה הבזק" המעניק תשובות לרבני קהילות ברחבי העולם באמצעות המדיה (תשובות אלו יצאו לאור בשבעת כרכי "שו"ת במראה הבזק", וכן את מכון "התורה והמדינה" ומכון "משפט והלכה בישראל", הכולל גם בית דין לממונות.

בשנת תשס"ח פתח המכון כולל קהילתי ברעננה המתמקד בלימודי רבנות ובפעילות קהילתית בעיר.

קישורים חיצוניים[edit]