משתמש:פרוסטר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הדרך להצלחה[edit]

  דף זה הוא לא מתיימר להיות יומן אישי ולא באתי להלאות אתכם בתוך נבכי לבבי אך זה מכיל מידע מאוד
  מבוסס לגבי ישיבות, מניסיון אישי, בין אם אלו ישיבות ההסדר או ישיבות השחורות/קדושות.

למי שקשה לו הקריאה, שיקרא רק את המשפט הבא:

מה שתעשה ומה שלא את מי שתאשים ואת מי שלא, ההצלחה בישיבה היא רק בידך אתה קובע מה לתת וגם כך תקבל.


על עצמי: גדלתי כילד דת"ל בצפון העיר פ"ת בשכונה שרובה כיפות סרוגות וכך גם אנחנו היינו. למדתי ב"דרכי נועם" הכל היה טוב עד ש... יום אחד אבא שלי החליט 'להתחזק', ובהמשך לכך, הועברנו למוסדות של מתחזקים. במקרה שלי - זוהי קרן "נתיבות משה". סיימתי שם את הלימודים בהצלחה והתחלתי את דרכי בעולם הישיבות.

הייתי בישיבה קטנה חרדית, לא אי-אי-אי אבל...אפעס..ישיבה בסה"כ (השם לא רלוונטי כי היא נסגרה). הייתי שם בחור בין הטובים באמת[1], ורציתי לעבור לישיבה אחרת טובה יותר: ישיבת "נחלת דוד" לצעירים[2] אחרי מאמצים שלא עלו בתוהו ואחרי שנה שאני בעולם הישיבות התקבלתי.

למדתי שם עוד שנתיים, בהתחלה הייתי בחור טוב, אך בששה חודשים האחרונים של השנה קצת 'זלגתי', לא פול שטייגען אפעס שטייגן.

והערה נחוצה שאני הוסיף כאן זה שבישיבה קטנה בזמן זה ("זמן קייץ" של שיעור ג') צריך לתת את מלוא הברענד, איך שאומרים, "אין המלאכה נקראת אלא אל שם גומרה", אם הפיניש לא טוב אז אוי גיוועלד... ולמה? כי יש בזמן זה מבחנים לישיבות גדולות וכל אחד רוצה ישיבה טובה, כמובן, ומסתעף מזה: לימוד ברמה גבוהה, שידוך טוב, ועוד כהנה וכהנה... ואין המקום להאריך.

בציבור החרדי, הישיבות פועלות לפי מכסות (לדוגמא: בישיבת...[3] מתוך חמישה בחורים - ספרדי אחד; בישיבת...[4] מתוך ששה בחורים - שני ספרים), ויש עדיפות לכאלה עם קשרים עם מנהלי הישיבה או ייחוס.

לי היה בעיה בישיבות הגדולות, משום שרציתי ישיבה טובה מאוד, ובגלל ששת החודשים שזיגזגתי המשגיח שאחראי על הרישום לישיבות גדולות לא רצה לתת לי את הישיבה שביקשתי (אלא ישיבה אחרת סוג ב). נישברתי מאוד מזה, ובמקביל ניסיתי לסדר לעצמי מסגרת טובה לשנה"ל הבאה.

בעודי מחפש... יום אחד ניגש אלי אבי ואומר לי שמעתי על ישיבת ----- אולי תכנס לשם. לא רציתי, משום שישיבה זו הינה ישיבת הסדר, בה הבחורים מגיעים מישיבות תיכוניות, ואני...אני ישיבע-בוחר, למדתי בישיבה קטנה על כל המתלווה לכך.

אבי הצליח לשכנע אותי ולאחר שיכנועים רבים ביותר הוכרעתי והתקבלתי לישיבה זו. נתתי שם את הנשמה, למדתי טוב, והראתי את עצמי כמה אני מסוגל...

וכאן מתחיל הצעד שלא גרם לי טוב!!!

אחרי חודשיים בישיבה קורא לי הרב, קריאה שיגרתית בסדר. "למה קרא לי הרב?" אני שואל, והרב אומר לי: "תשמע אתה מדבר יותר מידי מושגים גבוהים, תיהיה בשקט".

ואני שואל: "מה מה הרב רוצה ממני? אני רוצה לעלות ולהבין את הסוגיא לעומק ולכן אני שואל?" והרב אמר לי: "לא נראה לי", - היה נראה לו שאני רוצה להפיל לו את השיעור וכך הבנתי מרמזיו העבים.

היה קשה לי לקבל את הדברים. אני טיפוס מאוד פגיע וזה נגע לליבי אך העברתי. מאורע זה חזר על עצמו כמה פעמים עד ש...יום אחד נכנסתי לשיעור הייתי מוכן לשיעור מאוד והערתי את מה שהרב היה צריך לומר בהמשך, ח..ח...ח..ח, הרב אמר: "אתה מדבר שטויות", כעסתי בליבי, ולא זו אלא שמישהו אחר אמר את אותם הדברים והרב אמר לו: "דברים יפים אמרת, ותכף אני יאמר אותם". נדהמתי מהתגובה.

הייתי במשבר, שגרם לי גם להיות חולה בחום גבוהה במשך שבוע וחצי, שבוע מתוך השבועיים שהיתה לי שפעת לא יכלתי לקום מהמיתה..., והרב שראה שלא הגעתי לשיעוריו חשב שזה בגלל הדברים שאמר, אך הגיב בצורה של דאגה לאינטרסים אישיים של כבוד, וקרא לי ע"י בחור להשתדל לבוא לכינוס בחורים שעשה בביתו.

השתדלתי בכל מאודי להגיע (טוב, הרגשתי קצת יותר טוב), ושהגעתי סוף סוף הרב אומר לי: "לא ניראה לי שיצאת כעת ממחלה" (למרות שהמחלה נתנה את אותותיה על פני). למחרת הוא קורא לי ואומר: "אם לא תשתפר ותתנהג כבחור ישיבה, אני ידווח למשגיח אני נותן לך שבועיים נסיון". נזדעקתי! למה ועל מה???

טוב קיבלתי עלי את הדין באהבה, ממש כך. בחרתי להשקיע ויחד עם זאת לשתוק בשיעור כמו שאמר לי הרב!!!

הבראתי (בימי המחלה הרב אפי' לא ברר עלי) יום אחד בפתאומיות קורא לי הרב אל החדר של המשגיח ושניהם מדברים: "נראה לנו שאתה לא מתאים פה בישיבה כדאי שתחפש ישיבה אחרת". אני רק מאשים את עצמי. אני הלא בסדר פה אולי לא למדתי מספיק טוב.

נהנת? עזר לך? התגובה שלך חשובה לי

נ.ב אל תיהיה כפוי טובה אם עזרתי לך תעזור לי בבקשה[5]

תגובה[edit]

ראשית הסיפור שלך כואב מאוד, אך לא זהו המקום לבקש עזרה. כדאי להתייעץ בתלמיד חכם או איש חינוך שאתה נותן בו אמון מלא. במקרה ואין כזה, כדאי מאד שתנסה לרכוש כזה, אך בנתיים תתייעץ בחברים שלך.

במידה ולא מצאת ח"ו משהו שאתה סומך עליו - אז אתה מוזמן לקרא את השורות הבאות:

לגבי עצם הסיפור, יש בו אי-דיוקים משמעותיים[6], ובעיקר הוא נגוע מאד בפרשנות של עין רעה. אם תדבר עם חבר תראה שהוא יסביר לך את כוונת הר"מ באופן שונה[7]. הר"מ לא בא להתחרות איתך[8], אלא להדריך אותך בדרך הישרה.


תגובה[edit]

על עצמי: גדלתי כחרדי ועודי כזה.

למה שלא תעבור לישיבה חרדית לייט? דהיינו מה שמכונה כיום "משרפה" אני מבין שאתה חושש לא להתקבל לישיבה חרדית סטנדרטית ולכן לא נראה לך ישיבה חרדית. מ"משרפה" אפשר לעבור לישיבות אחרות.

דובי פ. dovif613@gmail.com

נ.ב. אני פעיל בפורום באתר זה...

הערות שוליים[edit]

  1. אני לא נותן על עצמי תשבחות סתם.
  2. שהיא ידועה בין הטובות בעולם הישיבות.
  3. במקור היה כאן שם של ישיבה, אך זה גובל בלשון הרע ולא נצרך לסיפור, ולכן החלטתי להשמיט זאת.~~~
  4. כנ"ל.
  5. מכיוון שאני לא יודע מה לעשות אם להשאר בישיבת הסדר לא נראה לי כ"כ או לעבור לישיבה חרדית חברה תעזרו לי בבקשה תודה מראש...
  6. מסיבות שונות לא ראיתי צורך לפרט אותם.
  7. לדוגמא, אם חבר שלך אמר בדיוק מה שאתה אמרת, אז מדוע הוא חזר פעם נוספת על הדברים ולא חשב שהר"מ יפרוך את דבריו? בודאי לא הבנת את ההבדל בין דבריך לדבריו
  8. אתה חי בפחד גדול שמשהו מנסה להתנכל לך ולקחת את כבודך - ולא היא. הפחד הזה מפריע לך לראות את הדברים באורך ישר והגון.