רבי שמשון משאנץ

From ויקישיבה
(Redirected from ר"ש)
Jump to navigation Jump to search

רבי שמשון (הר"ש) משאנץ היה מגדולי בעלי התוספות בצרפת.

נולד לרבי אברהם, בנו של רבי שמשון ב"ר יוסף, המכונה "הר"ש מפלייזא הזקן". למד מפי רבנו תם, אך רבו המובהק היה רבי יצחק ב"ר שמואל הזקן מדנפיר- ר"י הזקן. ערך את "תוספות ר"י הזקן" של רבו, וסידרן בתוספות משלו בשם "תוספות שאנץ". חיבר פירוש לסדר זרעים ולסדר טהרות, עליהם אין תלמוד בבלי, למעט מסכתות ברכות ונידה, עליהן לא כתב פירוש מפני שיש עליהן גמרא. ככל הנראה כתב פירוש גם על שארר המסכתות עליהן אין בבלי (שקלים, עדיות, קינים ומידות), אולם פירוש זה לא הגיע לידינו (למעט פירושים בודדים שצוטטו בספרים אחרים). פירושו חובר בשתי מהדורות, והמהדורה המצויה בידינו היא "מהדורא בתרא", מקוצרת יותר. בפירושו מביא את הירושלמי למסכתות מסדר זרעים, ואת התוספתא לסדר טהרות. כתב גם פירוש על מדרשי ספרא ותורת כהנים.

התנגד ללימודי פילוסופיה, ויחד עם רבי מאיר הלוי אבולעפיה (הרמ"ה), איתו התכתב, יצא נגד שיטתו הפילוסופית של הרמב"ם. המכתבים ביניהם הודפסו תחת השם "כתב אלרסאייל".

בשנת ד'תתקע"א, כשגברו הרדיפות על יהודי צרפת, עלה לארץ ישראל, יחד עם כשלוש מאות רבנים ונכבדים מצרפת, פרובנס ואנגליה (בהם רבינו יהונתן מלוניל), במה שנודע כ"עליית בעלי התוספות". ישב בירושלים זמן מה, ומכאן כינויו "איש ירושלים", והשתקע בעכו. נפטר קרוב לשנת ד'תתק"ץ, ונקבר על פי המסורת בחיפה, בבית הקברות העתיק הסמוך לקברו של האמורא רבי אבדימי דמן חיפה.

תקופת חייו של רבי שמשון משאנץ על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן