רבי אליהו די וידאש

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
אליהו די וידאש
תאריך פטירה שמ"ז
רבותיו רבי משה קורדובירו (הרמ"ק), האר"י
חיבוריו "ראשית חכמה", "תוצאות חיים", "מכתב אליהו", "אור עולם"

רבי אליהו די וידאש היה מגדולי מקובלי צפת. מחבר ספר המוסר הקבלי "ראשית חכמה".

תולדות חייו[edit]

נולד לרבי משה די וידאש, בן למשפחה ממוצא ספרדי. היה גיסו של רבי שלום הכהן, אב"ד צפת[1]. למד תורה בעיקר מפי רבי משה קורדובירו (הרמ"ק), אותו הוא מכנה רבות "מורי". כמו כן, היה שותף בחבורתם של הרמ"ק ורבי שלמה אלקבץ, אשר נהגה לצאת להתבודדות בהרים אשר סביב לצפת, גלות זאת הייתה נקראת בפי בני החבורה בשם "גירושין", והם עשו זאת כתיקון לגלות השכינה.

כמו כן, למד מפי האר"י, שאף אותו מכנה פעם אחת "מורי". גדול תלמידי האר"י, רבי חיים ויטאל, מביא בספרי האר"י חידושים שאמר רבי אליהו בשם האר"י (למשל, שער רוח הקודש תיקון ג' עמוד מא). למד גם מרבי אברהם הלוי ברוכים, המכונה רבי אברהם מוגרבי, ומזכירו בספריו מספר פעמים[2]. האר"י העיד כי הרמ"ק ורבי אליהו הם גלגול נשמתו של בניהו בן יהוידע, שהתגלגלה בזכריה הנביא, ולאחר מכן התפצלה לשמעיה ואבטליון, ולבסוף הגיעה אליהם (ליקוטי תורה פרשת חיי שרה עט-פ, ועוד). מקובלים גדולים העידו כי קיים את כל מה שכתוב בספרו "ראשית חכמה" (למשל, רבי חיים פלאג'י בהקדמה לספר "תוכחת חיים", רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם משיניווא בספר "דברי יחזקאל" ועוד).

בעקבות התדלדלותה הרוחנית והגשמית של צפת, עבר להתגורר בחברון, ומונה בשנת שכ"ו לראש רבני חברון. נפטר בשנת שמ"ז ונטמן בבית העלמין העתיק בעיר. קברו חולל במהלך פרעות תרפ"ט על ידי הפורעים הערבים, ושוקם על ידי הרב פרופסור בן ציון טבגר, ממחדשי הישוב היהודי בחברון.

ספריו[edit]

  • ראשית חכמה- ספר מוסר קבלי.
  • תוצאות חיים- קיצור ראשית חכמה, כוונות ופירושים לתפילה ועוד.
  • מכתב אליהו.
  • אור עולם.

הערות שוליים

  1. כך כותב נכדו של רבי שלום, רבי טוביה הכהן בהקדמה לספרו "מעשה טוביה".
  2. ראה אודותיו בספר "אור הישר" לרבי מאיר פאפרש, עמוד העבודה פרק י"א.