שיחה:מגילת אסתר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

קריאה לעריכה[edit]

כדאי לערוך את הערך:

  1. את "תמצית המגילה", להפוך מציטוט של פסוקים לסיפור מתומצת של המגילה.
  2. בכמה מקומות הערך פשוט מפנה למפרשים, ולא כותב את המידע. זה לא מתאים באנציקלופדיה - אפילו יהודית - ונראה לי שכדאי או למחוק את ההפניות, או לכתוב את מה שצריך, ובסוגריים את המקור.
  3. הדמויות: לכתוב על כולן בקצרה, ולהפנות לערכים.
  4. יש מס' מקומות שכתובה שאלה, כאילו לעיון, או פתיחת נושא, ולא מרחיבים (הפסקה "החטא והכפרה" הפסקה "העידר שם שמים", ועוד) - וצריך להרחיב.
  5. כל "הפקת הלקחים" מהמגילה - לענ"ד כדאי לקצר. זה מאמר תורני מצוין, אך לא טוב כערך אנציקלופדי.

הבעיות הנ"ל חוזרות בהרבה ערכים, אך בערך הזה יותר דחוף, כי לדעתי הרבה אנשים רואים אותו, בטח לקראת פורים. אברהם אליצור 14:07, 7 ביוני 2012 (IDT)

רבות מהערותיך נכונות מאד. ומ"מ אני מתקן רק מה שביכולתי, ואינני יכול לקצר את המגילה מנקודות לסיפור מתומצת, שכן כמעט כל הנקודות נחוצות להמשך המהלך.
לגבי הפרק על "הפקת הלקחים" - היות ולדעתי, בסופו של דבר, כל המידע שבפרק זה נחוץ לוויקישיבה, ולכן יצרתי ערך מורחב: מגילת אסתר/לקחים מהמגילה, ודומני ששם המקום להרחיב בזה, וכן להביא מדברי מפרשים אחרים. ואילו כאן, הבאתי תמצית וכמה דוגמאות ע"ש.
אשמח לביקורות נוספות (אולי כדאי לחכות עוד יום, שאסיים בלי נדר את התיקונים שלי). בתודה רבה מאד, למאי נ"מ? 13:22, 19 ביוני 2012 (IDT)

משפט שהשמטתי[edit]

בפסקה דמויות נוספות היה כתוב המשפט:

"והראב"ע אומר ש'כאילו אליהו ז"ל היה, שהוא מבשר הגאולה' - כלומר, חרבונא אינו באמת אליהו, אך אליהו הוא 'מבשר הגאולה', וגם חרבונא 'עשה טובה לישראל ובאה ישועה על ידו'."

השמטתי את המשפט היות ובראב"ע (אסתר ז, ט) כתוב רק: "חרבונה - יש אומרים כי אליהו ז"ל נדמה למלך כדמות סריס", ואם כן לא נמצא פירוש כזה בדבריו, ואינני יודע מהיכן לקח זאת הכותב.
אני יודע שזו חריגה מהכללים (לשים תבנית:מקור וכו'), אך היות וכתוב כאן דבר לא נכון - כי הראב"ע לא אמר כן, העברתי את הדברים לדף השיחה.
יישר כח גדול לכולם, למאי נ"מ? 14:41, 26 ביוני 2012 (IDT)

טעיתי. מופיע בראב"ע (אסתר א, ט), ולכן אחזיר בלי נדר לגוף המאמר או להערת שוליים. מחילה, למאי נ"מ? 15:02, 26 ביוני 2012 (IDT)