שיחת קטגוריה:אנציקלופדיה תורנית מרוכזת

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

זכויות יוצרים - מתי פוקעות?[edit]

שלום.

בכללי זכויות יוצרים בויקישיבה נכתב:

"כל הערכים המבוססים על הספרים "משתמש:קובץ יסודות וחקירות השלם$קובץ יסודות וחקירות השלם" של הרב אחיקם קשת, "אנציקלופדיה הלכתית רפואית" של הרב פרופסור אברהם שטינברג, ו"אנציקלופדיה תורנית מרוכזת" של הרב יהודה חיון - מוגנים בזכויות יוצרים. ניתנה לוויקישיבה רשות מיוחדת לעשות שימוש בספרים אלו לצורך האתר. הערכים מסומנים בקטגוריות מתאימות (קטגוריה:יסודות וחקירות, קטגוריה:הלכתית רפואית וקטגוריה:אנציקלופדיה תורנית מרוכזת, בהתאמה). יש לשים לב שערכים אלה מוגנים בזכויות יוצרים מלאות.
אין פירוש הדבר שיש איסור או הגבלה על עריכת ערכים אלו, רק שחלות עליהם כל הגבלות זכויות יוצרים ע"פ חוק ודין תורה, במתכונתם המקורית (- גרסה ראשונית כפי שהועלתה לאתר)."

רציתי להעיר, שיש להבין בין המקורות השונים. לעומת שני הספרים הראשונים, המהווים חומר-לימודי שיכול להיות לתועלת גם לתלמידי חכמים מובהקים, הספר השלישי, דהיינו 'אנציקלופדיה תורנית מרוכזת', הוא מן ספר הסבָּרה של מושגים רבים ביהדות ובמנהגי ישראל הנפוצים. ייחודו הוא בניסוחו המיוחד המאפשר לכל אדם ללמוד על המושגים המבוארים לו מבלי שיצטרך רקע מוקדם או 'יום לימודים ארוך', וכן בהסבירו מושגים רבים שלא היו נכנסים לכלל ערך בספרים הנ"ל (לדוגמה: אפילו קל שבקלין ונתמנה פרנס על הציבור, הרי הוא כאביר שבאבירים).

כמובן, שבהתרחבות הערכים - בקלות יפקעו זכויות היוצרים של 'אנציקלופדיה תורנית מרוכזת'.

לעניות דעתי, במצב שכזה, כדאי להסיר את שם הקטגוריה מהערך, וכך להקל על המשתמשים במיזם. בנוסף, זו עליה במוניטין של המיזם בהיותו פתוח - ככל הניתן - לשימוש הציבור ללא הגבלה (בדומה לויקיפדיה).

כמובן, שדברים אלו הם מסוכנים מאד, ולכן לענ"ד נחוץ לקבוע קריטריונים להורדת התגית 'קטגוריה:אנציקלופדיה תורנית מרוכזת'. אציע כעת כמה מהם, ומתוך דיבוק חברים הדברים יתלבנו בעז"ה.

  1. במידה ומשתמש כלשהו רוצה להוריד מערך כלשהו את התגית הנ"ל עליו לבדוק היטב שלא נותרו חלקים מהערך הישן תוך הערך החדש. כלומר: כל המשפטים סוגננו מחדש וכל המידע שהיה בערך הובא ממקומות קדומים יותר.
  2. הורדת התגית הנ"ל תעשה רק לאחר העלאת העניין בדף השיחה של הערך ותוך הפניה בדף השיחה של הקטגוריה (- כאן).
  3. הורדת התגית הנ"ל תעשה רק ע"י מפעיל מערכת ובהסכמת עוד שני משתמשים ותיקים או מפעילי מערכת בעצמם, ובאישור הנהלת האתר.
  4. הורדת התגית הנ"ל תעשה מתוך שיקול דעת ויישוב הדעת, ותוך השוואת הגרסה העדכנית לגרסה הראשונית (הלקוחה מהאנציקלופדיה הנ"ל).
יש לשים לב! בעת שימוש בהשוואת הגרסאות האוטומטית, התוכנה המדגישה משפטים שונים בין הגרסאות, מדגישה גם משפטים שהועברו למקום חדש בערך (כגון משפטים שהוכנסו תחת כותרת חדשה).

אגב, בעבר הערתי כבר על זה, אך התגובה לא סִפקה אותי, ולכן אני מעלה דיון זה שנית כאן, ובפרט אחרי שמשתמש:Yeshivaorgil פרש מתפקידו במיזם, ומשתמש:מאירי נכנס במקומו וסגנון עבודתו שונה במקצת.

לילה טוב לכולם רוב ברכה,למאי נ"מ? 01:19, 23 בינואר 2012 (IST)

שאלה[edit]

מה בין קטגוריה: אנציקלופדיה תורנית מרוכזת לבין קטגוריה:תורנית מרוכזת? למאי נ"מ? 11:26, 5 בספטמבר 2012 (IDT)