שיחת קטגוריה:גדולי וחכמי ישראל

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

נראה לי שיש כאן תקלה קטנה: בקטגוריה "גדולי וחכמי ישראל" יש קטגוריית משנה "גדולי ישראל", אך קטגוריית משנה זו מפנה שוב לדף "גדולי וחכמי ישראל". אחיקם 09:44, י"ח בתשרי ה'תשס"ט (IST)

צודק לגמרי. תקנתי. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 16:31, כ"ז בתשרי ה'תשס"ט (IST)

הערה:[edit]

מדוע הערך רש"י איננו בקטגוריה זו, וכן גדולים נוספים?

כיון שהכותב, כנראה, לא חשב על כך, או שלא היתה אז הקטגוריה, וטרם נמצא האדם שיעשה זאת. אתה מוזמן. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 17:41, א' בחשוון ה'תשס"ט (IST)

נביאים[edit]

כדאי להוסיף קטגורית משנה לנביאים. אפרים 12:59, כ' בתשרי ה'תשס"ט (IST)

בכבוד. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 16:29, כ"ז בתשרי ה'תשס"ט (IST)
קישרתי את הקטגוריה אישים בתנ"ך. אפרים 23:13, כ"ז בתשרי ה'תשס"ט (IST)
במחשבה שנייה - זה היה טעות (הסרתי את הקישור). אבל יש בעיה. יש כבר קטגוריה נביאים ראשונים, שאינה עוסקת דוקא בנביאים אלא בכל התוכן של ספרים אלו, והוספה של קטגוריה נביאים בקטגוריה גדולי וחכמי ישראל תגרום לבילבול. אפרים 23:52, כ"ז בתשרי ה'תשס"ט (IST)
הקטגוריה נביאים ראשונים היא תחת קטגוריה:תנ"ך. אולי אפשר להחזיר את הקטגוריה נביאים בישראל ולשים אותה תחת קטגוריה:אישים בתנ"ך. זה יהיה יותר טוב? נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 18:55, כ"ח בתשרי ה'תשס"ט (IST)
אכן יש צורך בקטגוריה לנביאים בתוך הקטגוריה אישים בתנ"ך, אבל השם 'נביאים בישראל' הוא בעייתי כי יש נביאים שלא מישראל כמו אדם, שם, עבר, האבות, בלעם, שראוי שיכנסו לקטגוריה של כל הנביאים שבתנ"ך בתוך הקטגוריה אישים בתנ"ך. ואם נעשה קטגוריה לכל הנביאים שבתנ"ך - לא נוכל להכניס אותה לקטגוריה גדולי וחכמי ישראל כיוון שלא כולם מישראל. ולכן, הצעתי היא, לחלק בין הדברים. בקטגוריה גדולי וחכמי ישראל תהיה קטגוריה 'גדולי ישראל בתקופת התנ"ך' (כדי להכניס גדולי ישראל שהיו בתקופה זו ולא היו נביאים כמו אבנר בן נר, דוד, שלמה. כמו כן כדאי לעשות קטגוריה 'גדולי ישראל בתקופת האחרונים' (ולא 'אחרונים', כדי להכניס את גדולי החסידות)), ובקטגוריה אישים בתנ"ך תהיה קטגוריה 'נביאים'. לגבי הקטגוריה נביאים ראשונים: בקטגוריה תנ"ך יש לעשות קטגוריה ברורה כמו 'ספרי התנ"ך' - בתוכה אפשר לעשות קטגורית משנה 'ספרי נביאים ראשונים'. חוץ מזה, אפשר לעשות חלוקה לפי תקופות: 'תקופת השופטים', 'תקופת המלכים' וכו'. אפרים 19:07, כ"ט בתשרי ה'תשס"ט (IST)
נראה לי שבמקום להרבות קטגוריות, אפשר לשלב. לקטגוריות אישים בתנ"ך וגדולי וחכמי ישראל נוסיף קטגוריה:נביאים. גדולי ישראל יהיו בקטגוריה המתאימה, וכן הנביאים. אם מישהו מופיע בתנ"ך, נצרף לו גם קטגוריה:אישים בתנ"ך. לדעתי כך יימנע סרבול ובלבול.
בעניין החלוקה בתוך תנך, זו שאלה גדולה איך נחלק את כל הקטגוריות. אני מציע להשאיר את "אישים" ו"אתרים" כפי שהם, ולספרים נעשה 3 קטגוריות - קטגוריה:ספרי תנ"ך - תורה, קטגוריה:ספרי תנ"ך - נביאים וקטגוריה:ספרי תנ"ך - כתובים. לדברים פרטיים יותר אני מתלבט אם באמת צריך קטגוריה (למשל, קטגוריה:נביאי תרי עשר שיש כעת). ייתכן שזה מיותר, אבל אולי לא. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 15:27, ל' בתשרי ה'תשס"ט (IST)

שם הקטגוריה[edit]

לדעת אנשי דקדוק רבים לא נכון לסמוך שני נסמכים לסומך אחד, כגון: "דברי ומחשבות האדם" (אלא "דברי האדם ומחשבותיו"), או: "קופת ומעות הצדקה" (אלא "קופת הצדקה ומעותיה" או "קופת הצדקה והמעות שבתוכה"). לפי זה, שם הקטגוריה - "גדולי וחכמי ישראל" - שגוי ויש לשנותו. שמעתא בעי צילותא (שיחה) 08:06, 27 ביולי 2021 (IDT)