תובל קין

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

תובל קין הוא בנם של למך בן מתושאל וצלה, שמוזכר בפרשת בראשית , כאבי מקצוע הנפחות. אחיו הם יָבָל, יובל ונעמה. לפי מדרש תנחומא, תובל קין נהרג בשוגג על ידי למך כאשר הוא ספק ידיו בצער על הריגת קין בשוגג.

הריגתו על ידי למך[edit]

לאחר שכותבת התורה כי למך לקח לו שתי נשים ואת בניו שנולדו לו מהם, מובאים מספר פסוקים קשים להבנה: "וַיֹּאמֶר לֶמֶךְ לְנָשָׁיו עָדָה וְצִלָּה שְׁמַעַן קוֹלִי נְשֵׁי לֶמֶךְ הַאְזֵנָּה אִמְרָתִי כִּי אִישׁ הָרַגְתִּי לְפִצְעִי וְיֶלֶד לְחַבֻּרָתִי. כִּי שִׁבְעָתַיִם יֻקַּם קָיִן וְלֶמֶךְ שִׁבְעִים וְשִׁבְעָה".

רש"י מבאר על פי כי מטרת דבריו של למך היא להתחנן לחזור אליו לאחר שנטשו אותו. לפירושו הנסמך על מדרש תנחומא למך הרג בשוגג את קין ואת בנו תובל קין לאחר שספק את ידיו מרוב צער. "שהיה למך סומא, ותובל קין מושכו, וראה את קין ונדמה לו כחיה. ואמר לאביו למשוך בקשת והרגו. וכיון שידע שהוא קין זקנו הכה כף אל כף וספק את בנו ביניהם והרגו והיו נשיו פורשות ממנו והוא מפייסן".

לפי המדרש, בשל היות למך כבד ראייה, תובל קין עזר לו לצוד, וכאשר כיוון למך את קשתו הוא ירה לכיוונו של קין. לאחר שלמך גילה זאת הוא הרג את תובל קין בשל טעותו.

שושלת קין, בניגוד לשושלת שם, מהווה שושלת של אנשי מעשה בעולם הזה ללא קשר מפורש לקב"ה. גם תובל קין, על אף שלא עבד אדמה כקין, היה "לוטש כל חרושת וברזל" ושקוע בעבודה ללא קשר לקב"ה.

הערות שוליים