ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

אונאה וגניבה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י ניסן תשע"ח

אונאה וגניבה


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
שלום כבוד הרב,
שלושה מקרים-
א) מזמין משלוח ארוחה ממסעדה, מגיע אלי ארוחה דומה אך שונה השווה 4 שקלים פחות. אני מתקשר למסעדה בכדי לסדר את העניין, נאמר לי שאין להם את הארוחה שביקשתי, אז שלחו את זאת במקום. (ועשו זאת בלי לשאול אותי, ובלי להחזיר לי את 4 השקלים)
בשיחת הטלפון שאני יזמתי הסכימו להחזיר לי את 4 השקלים הפרש.
.
ב) מזמין ספרים דרך האינטרנט, מחייבים אותי באשראי על הספרים, ואז מודיעים לי אחרי החיוב, שאין להם חלק מהספרים במלאי וזה ייקח קצת זמן. בינתיים הספרים שיש להם במלאי לא שולחים כי זה דורש משלוח נוסף הדורש עוד ממון.
הסיפור הזה קרה פעמיים, שני חברות שונות, פעם אחת חיכיתי כ-שבועיים, ופעם יותר מחודש. ובשתי המקרים כבר ביום ההזמנה חיובו את האשראי שלי בלי לשאול אותי אם אני מסכים לחכות שהספרים יחזרו למלאי.
.
ג) מזמין ספרים דרך האינטרנט מחברה יהודית בחו"ל, המחיר של הספרים כולל המשלוח מוסכם עליי, וחייבו אותי באשראי על כך. מודיעים לי אחרי החיוב, שמכיוון שהזמנתי הרבה ספרים, המשלוח יעלה יותר ממה שחיובי אותי כבר, ובמידה שאסכים על המחיר החדש יחייבו אותי בנוסף על ההפרש וישלחו אלי את הספרים. ואם לא הסכים יבטלו את עסקה ויחזירו אלי את הכסף.
רק שאת הסכום שביקשו, ביקשו בדולרים (ולי יש שקלים), ואני מפסיד את המרת השקלים שהימרתי, בנוסף יחזירו אליי את הכסף בדולרים, ואפסיד שוב בהמרת המטבע חזרה לשקים. כלומר אפסיד פה על שתי המרות מטבע.
.
בכול המקרים הנ"ל הרגשתי שעושקים אותי.
א) במקרה הראשון נגנב 4 שקלים, וקיבלתי ארוחה שלא רציתי. בזמן הזה יכולתי להכין ארוחה שהייתי מעדיף בבית.
ב) במקרה השני, לא ניתן לי את האפשרות לבחור אם לחכות או לא, אולי הייתי מחפש חנות אחרת שיכולה לספק לי את הספרים מהר יותר. גם לא נאמר לי זמן האספקה מראש, כך שלא ידעתי כמה זמן אני מחכה.
ג) במקרה השלישי, יש כאן הפסד כסף, בין אם אני מסכים על התנאים החדשים ובין אם לא. (משלם על תוספת מחיר המשלוח, או על פעמיים החלפת המטבע)

השאלות
א) במידה ויש אונאה מותר לתבוע בבית דין, השאלה אם יש גם חיוב לתבוע, או שאני יכול פשוט להניח לזה במקום לבזבז את הזמן שלי על כך?

ב) האם מותר לחברה לקחת כסף על עסקה, תחת תנאים מסוימים, ואז לבקש ממני תנאים חדשים אחרי ביצוע התשלום, כמו למשל להאריך את ימי האספקה או לבקש עוד כסף על משלוח?

ג) איך מבחינה הלכתית צריך לפעול בכול מקרה?

ד) האם מותר/צריך לפרסם/להזהיר אנשים מפני קניה בחנויות האלה?

תודה.

תשובה:
שלום וברכה:

א) אין שום חיוב ללכת לתבוע על עוול שנעשה לך, יש להיות חכם ולא להוציא הון וזמן על פרוטות.

ב) אין היתר לחברה לכתוב תנאים שאינם מדוייקים, אדם קונה על דעת מה שכתוב, וזה מחייב אותם.

ג) בכל מקרה יש לפנות לחברה ולהתלונן, אם הם לא מתקנים את העוול אותו הם עשו ניתן לבטל את ההתקשרות איתם.
במקרה שהביאו לך מנה שלא ע"פ ההזמנה יכולת להחזיר ולבקש את כספך חזרה, אך אחרי שאכלת והחזירו לך את הפרש המחירים אין מה לתבוע אותם.
כנ"ל במקרה שהזמנת ספרים, והם איחרו את הספקת הספר, אחרי שראית שהם מאחרים בהספקה יכלת לבטל את ההזמנה.
במקרה האחרון נראה שיש אפשרות לתבוע לקיים את ההסכם ע"פ מה שכתוב. (אם זה משתלם)

ד) אם מקרה זה מעיד על שירות שאינו הוגן ויש חשש שעוד אנשים יפגעו ממנו מותר לפרסם, כדי להציל את הבאים (אך צריך לבדוק שזו לא תקלה חד פעמית),

בברכה:
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il