ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

השתתפות ב"חתונה" תוך מגדרית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ח אב תשע"ח

השתתפות ב"חתונה" תוך מגדרית


הרב מיכאל יומטוביאן

שאלה:
האם ראוי להשתתף באירוע "חתונה" של זוג גברים או נשים כדי לא לפגוע בהם וכדי לשמור על קשר טוב עם המשפחה?

תשובה:
שמירה על קשר עם המשפחה והרצון לכבד את כולם הם ערכים חשובים מאד. בשביל ערכים אלו אנו משתדלים כמה שאפשר לא לחדד הבדלים וגישות אלא אדרבה לעסוק במשותף הגדול ולהשתתף ולשמוח זה בשמחתו של זה.
אנו הולכים לשמחות ואירועים של קרובי משפחה גם כשמהלך האירוע לא מתנהל כולו על פי ההלכה, אנו מוצאים את הדרך לכבד ולשמוח עם קרובי משפחתנו ולהימנע מהחלק בשמחה שאינו מתאים לדרכינו.

אבל, כל האמור לעיל לא נוגע לענין השאלה,
כשבן משפחתי חוגג אירוע משמח, אעפ"י שה דרך בה הוא חוגג לא מתאימה לי, אני מחפש את החלק בו אני יכול להשתתף ולשמוח איתו. אך אם סיבת השמחה היא לא ראויה, אם סיבת השמחה היא התרסה נגד התורה שלנו, כיצד נחגוג איתו דבר כזה?!!
שווה בנפשך, קרוב משפחה שהחליט לציין באירוע גדול את העובדה שהוא התחיל לחלל שבת, האם תגיע להשתתף בשמחתו כדי לשמור על אחדות המשפחה? אני מניח שאתה מבין שאסור להגיע לאירוע כזה, ובשביל הקשר המשפחתי צריך לחפש הזדמנות אחרת לשבת איתו לכוס קפה ולחזק את הקשר.

לדעתי, מדובר בדבר מובן מאליו. אלא, שבתקופה האחרונה אנו עוברים התקפה מצד ארגונים שונים כך שגם דברים פשוטים הפכו למבולבלים. הרי גם מי שאינו מאמין בתורה יכול לקבל את העובדה שאדם אחר המאמין בתורת משה לא רוצה להשתתף באירוע שענינו התרסה כלפי התורה. הרי גם הם לא יבואו לחגוג אירוע או עובדה המנוגדת לדעתם. אם כן מדוע הם כל כך כועסים שאנו נאמנים לדרכנו? היכן הליברליות?

באופן כללי חשוב לא להיבהל מהלחץ שהם מפעילים, בסופו של דבר מתוך כל המהומה בנושא זה הערכים יתבררו טוב יותר, וערכי תורתנו ימשיכו להזהיר ולהאיר באור יקרות.

הכאב הגדול הוא על רבים רבים שסובלים ומתבלבלים מהמקהלה המגוייסת לעניין הזה, ומתוך כך, הבנין המשפחתי שלהם לא נבנה או ניזוק.

בעזרת ה' נעשה ונצליחברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il