ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

האם מותר לקחת מוצר שנשכח בעגלת הקנייה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ט שבט תשע"ו

האם מותר לקחת מוצר שנשכח בעגלת הקנייה?


הרב יהודה אודסר

שאלה:
שלום רב
בסוף הקניות ב- מכולת/סופר מצאנו מוצר שנשכח בעגלת הקנייה. לפי מיקום העגלה נראה שהשוכח שילם על המוצר - ופשוט שכח לקחת אותו.
א. האם מותר לקחת מוצר זה ולהשתמש בו או שיש בכך חשש לגזל?
ב. האם הדין יהיה שונה כאשר ברור ששילמו על המוצר ( לדוגמא האדם שהיה לפנינו בקופה שכח את המוצר- האדם הלך ואין דרך להשיגו אבל ראינו שהוא שילם על המוצר.)

תודה

תשובה:
הגמרא מספרת על מקום שהיה בשפת הנהר שבו היו מורדים סחורות מן הספינות ומעלים אותם לעגלות הסוחרים. פעמים שנשארו שם "שאריות" מן הסחורות.
הגמרא דנה לגבי דינו של המוצא שם דבר מן הסחורה (שאין בה סימן מיוחד) ואומרת שאין עליו חיוב להכריז. שואלת הגמרא והרי המקום שבו נמצאה הסחורה יהווה כסימן? ועונה הגמרא שמכיוון שמקום זה הוא מיועד לסחורות אז כמו שהאחד שכח שם סחורתו כן גם יהי מצוי שהשני, וממילא מקום זה לא נחשב כסימן. ("רקתא דנהרא" בבא מציעא כג:) והרמ"א בסימן רס"ב פסק דין זה להלכה.
נראה שעגלת הסופר דינה הוא כמו "רקתא דנהרא" שגם עליה מעמיסים סחורה מן המדפים (בסופר) ולאחר התשלום פורקים אותה ברכבו או בביתו של הקונה. אשר על כן המוצא בעגלת הסופר חפץ או דבר מאכל חדש שנקנה מן הסופר, ואין בו סימן, פטור מלהכריז ורשאי לקחתו( מכיוון שאין מקומו מוגדר כמקום לעניין סימן) . אמנם, בשולחן ערוך (חושן משפט רנ"ט) נפסק שאף באבידה שאין חייבים בהכרזתה אם יש אפשרות להשיבה יש לעשות כן "לפנים משורת הדין" אף שאין בזה חיוב. לכן נראה לענ"ד שאם החפץ שנמצא בעגלת הסופר, הוא כזה שהערכה שהמאבד שלו ישוב לחפשו באזור הסופר (כגון ששויו גבוה ) אזי מומלץ להניחו בקופה ראשית של הסופר לכמה ימים. כמובן שאם לא התבקש על ידי מאבדו ניתן לקחתו לאחר מס ימים ששהה שם.
מסקנה - חפץ הנמצא בעגלת סופר (מחוץ לקופות) יש להניח שהבעלים התייאש מלקחתו, אמנם אם ישנה אפשרות סבירה לנסות להשיבו (והערכה שהבעלים ישובו לחפשו) הרי שיש בזה דבר טוב מ"לפנים משורת הדין".


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il