ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

זכויות יוצרים על שירים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ב ניסן תשע"ו

זכויות יוצרים על שירים


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום כבוד הרב.
הייתה לי בעיה בחיפוש שאלות, מחילה.
שאלתי רב האם מותר לי להעתיק שירים מדיסק לפלאפון והרב ענה שלא למטרת רווח. במהלך נסיוני להעביר שירים (שלאר למטרת רווח), ראיתי שכתוב על הדיסק שהזכיות שמורות גם להעתיק שלא למטרות מסחריות. מחשש, לא העתקתי בסוף.
האם עשיתי טוב שלא העתקתי? (שהרי הרב התיר לי)
וכן האם רוב הפוסקים מתירים.. תודה רבה.

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!
אינני יודע בבירור מה דעת רוב הפוסקים. עכ"פ לענ"ד מסתבר מה שכתבו בשו"ת משפטי ארץ (עמ' 271 והלאה), שאם קנית את הדיסק מותר לך להעתיק לפלאפון שלך, אך לא לתת לאחרים להעתיק, או לשמוע בזמן שאתה שומע במקביל את הדיסק. ואם לא קנית את הדיסק, אסור להעתיק בשום אופן. כמה שיקולים ביסוד ההבדל:
א. זוהי הפרשנות הסבירה ואומדן דעתו של המוכר.
ב. ביסוד הדברים אין למוכר בעלות על השיר שאצלך, והשימוש שלא לפי הוראותיו אינו גזל של החפץ (ואם זהו תנאי במכירה, שאם תעתיק היא בטלה למפרע - האם הוא מוכן להחזיר את הכסף בתמורה לדיסק? מן הסתם לא). אלא שמי ששומע שיר ונהנה מזולתו הנאה שמקובל לגבות עליה תשלום חייב לשלם. אם כן, אם כבר קנית עותק ושילמת - הרי שילמת על הנאה זו, בכל הצורות שאתה נהנה מהשיר, אך על הנאתו של מישהו אחר לא שילמת וגם הוא לא משלם.
ג. שיקול מרכזי כאן הוא העניין המוסרי: מה ששנאוי עליך לא תעשה לחברך. מבחינה זו, יש הבדל גדול בין מי שקונה שיר ואחר כך יוצר לעצמו עוד עותק לנוחותו לבין מי שלא קנה כלל ומעתיק מזולתו.


השאלה "המשך שאלה על זכיות יוצרים." נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il