דעת תבונות

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
דעת תבונות
Da'at Tevunot.jpg
שער הספר במהדורת הרב גולדבלט, ירושלים תשס"א
מחבר רבי משה חיים לוצאטו (רמח"ל)
תחום אמונה
נושא עיקרי האמונה
דפוס ראשון תרמ"ט
הסכמות רבי ישעיה באסאן.

דעת תבונות הוא ספרו של רבי משה חיים לוצאטו (רמח"ל) העוסק בעיקרי האמונה. ספר זה, בדומה לספר "דרך ה'" של הרמח"ל, מתאפיין בכך שמוסברים בו עיקרי האמונה בסגנון מחשבתי-פילוסופי רגיל, אך למעדה מבוארת בו שיטתה של תורת הקבלה בסוגיות הנידונות. הספר עוסק בארבעה מעיקר האמונה- השגחה, שכר ועונש, משיח ותחיית המתים.

תולדות הספר[edit]

הרמח"ל סיים את כתיבת הספר בערב ראש חודש אדר שני תצ"ד, בעיצומה של המחלוקת הגדולה אודות כתביו. כתב היד הועתק לבקשת רבה של פאדובה, רבי מרדכי שמואל גירונדי. על בסיס כתב יד זה הודפס הספר לראשונה בשנת תרמ"ט, והוא אשר העניק לו את השם "דעת תבונות", והדפיס גם את הסכמת רבו של הרמח"ל, רבי ישעיה באסאן[1].

בשנת תשמ"ג הדפיס הרב חיים פרידלנדר, משגיח בישיבת פוניבז' ובישיבת הנגב את הספר במהדורה מפוארת, בתוספת הערות ועיונים. בשנת התשנ"ז הוציאו הרבנים מרדכי אברהם גולדבלט ויוסף משה ספינר מהדורה מוגבהת על פי כתב ידו של הרמח"ל עצמו, עם פירוש. בשנת תשס"א הוציא בשנית הרב גולדבלט מהדורה משל עצמו, ובשנת תש"ע הוציא הרב ספינר מהדורה משל עצמו. בשנת תשס"ג הוציא "מכון רמח"ל" בירושלים בראשות הרב מרדכי שריקי מהדורה חדשה של הספר, הכוללות הוספות משאר כתבי הרמח"ל, מאמרים מבארים ופירוש צמוד.

תוכן הספר[edit]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקישיבה ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

הספר מחולק לשני חלקים. הספר בנוי בצורת ויכוח בין ה"שכל" לבין ה"נשמה". הנשמה היא השואלת את השכל, אשר עונה ומסביר.

פירושים[edit]

  • הערות ועיונים מאת הרב חיים פרידלנדר- משגיח ישיבת פוניבז' וישיבת הנגב.
  • פירוש מאת הרב מרדכי אברהם גולדבלט.
  • הערות וביאורים מאת הרב יוסף משה ספינר.
  • אור השכל מאת הרב מרדכי שריקי- ראש "מכון רמח"ל".
  • אור הדעת- פירוש לחלק א' וב' של הספר, מאת הרב בנימין אפרתי.

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים

  1. הרב מרדכי שריקי טוען כי הסכמה זו איננה על חיבור זה אלא על "ויכוח של חוקר ומקובל", וכי את ספר זה העלים הרמח"ל מרבו (מבוא לס' דעת תבונות בהוצאת מכון רמח"ל, ירושלים תשס"ג)