הרב אלישמע כהן

מתוך ויקישיבה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אלישמע כהן
קובץ:הרב אלישמע כהן.png
רבותיו הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, הרב יהושע רוזן, הרב יצחק בן שחר, הרב יצחק גינזבורג

הרב אלישמע כהן הוא ראש ישיבת חומש המתחדשת‏[1].

ביוגרפיה[עריכה]

נולד לרב אורי כהן ראש "כולל מר"ץ", ולליביה (בתו של הרב פינחס קהתי). אחיו הוא הרב דני כהן, רב בכולל מר"ץ.

למד בתלמוד תורה מורשה ובישיבת ירושלים לצעירים, בישיבת מרכז הרב ובישיבת קדומים. בישיבת מרכז היה בין חברי חוג "חדר 24" (מספר החדר בפנימייה בו התגוררו חברי חוג זה) שקרא להתחדשות אישית בעולם הישיבות הדתי לאומי וליצירה עצמית‏[2].

שימש כר"מ בישיבה קטנה מורשה בשנותיה הראשונות, לאחר מכן בישיבת ניר, ולאחר מכן בישיבת קדומים.

בשנת ה'תשנ"ז היה ממקימי היישוב חרשה והוא התגורר שם במשך כעשור.

בין רבותיו ניתן למנות את הרבנים הרב יהושע רוזן, הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, הרב יצחק בן שחר והרב יצחק גינזבורג.

ישיבת חומש המתחדשת[עריכה]

ישיבת הר שלום נוסדה ביישוב חומש באלול ה'תשס"ב, כשלוחה של ישיבת ברכת יוסף. המניע להקמת הישיבה בחומש היה חיזוק היישוב אחרי גל הטרור שפקד אותו‏[3]. לאחר תוכנית ההתנתקות בה פונה היישוב, עברה הישיבה למצפה אשתמוע. בשנת ה'תשס"ז ייסד כהן את ישיבת חומש המתחדשת על חורבות היישוב חומש, ומאז הוא עומד בראשה.

ב-22 בדצמבר 2021 (כשבוע לאחר פיגוע הירי בחומש שבו נרצח תלמיד ישיבת חומש המתחדשת), עוכב במהלך בדיקה במחסום חיזמה וזומן לחקירה בחשד להפרת חוק ההתנתקות. בהתערבות יוסי דגן נמנעה המשטרה מלעצור אותו‏[4], ונקבע שיזומן לחקירה בעתיד. לאחר שנחקר במאי 2022 שוחרר ללא כל תנאי‏[5]. בנובמבר 2022 הוגש נגדו כתב אישום על עבירה על חוק ההתנתקות‏[6][7].

ב-18 בינואר 2022 הגיש לצד שמואל וונדי תביעת דיבה נגד ישראל פריי על סך 100 אלף ש"ח על כך שצייץ בחשבון הטוויטר שלו תמונה של מצבה ערבית שבורה וטען כי "מתנחלים מהמאחז העברייני חומש תקפו בתים והשחיתו מצבות". בינואר 2023 קבע בית המשפט כי פריי ישלם פיצויים בסך 100 אלף ש"ח, בשל הוצאת דיבה נגד ישיבת חומש. עורך דינו של פריי גונן בן יצחק אמר שבשגגה הוא ופריי לא הגיעו לדיון‏[8][9].

דעות[עריכה]

נמנה עם הרבנים המתירים כניסה ועליית יהודים להר הבית[10].

מתנגד למסירת שטחים ושותף בפעילות למניעתה‏[11].

מתלמידיו[עריכה]

משפחתו[עריכה]

נשוי למירי (לבית אפיריון) ולהם 11 ילדים. הם מתגוררים בשבי שומרון.

בין גיסיו ניתן למנות את: הרב שי פירון, הרב יוסי אפריון - ר"מ בישיבת בית אל, הרב אלישע צור - ראש בית מדרש ללימוד תורת הנסתר ברוח אברהם יצחק הכהן קוק ור"מ בישיבת נחלת ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים[עריכה]

הערות שוליים

 1. תבנית:קישור כללי
 2. חברים נוספים בחוג היו רן שריד - מהחבורה המייסדת של ישיבת ההסדר רמת גן בראשות הרב יהושע שפירא, אשר חידשה בעולם הישיבות את החיבור בין הלימוד החסידי והעיסוק בנפש ובין משנת הרב אברהם יצחק הכהן קוק וממשיכי דרכו, הרב אבישי שרייבר - ר"מ בישיבת שיח יצחק, הסופר נתנאל לדרברג, היוצר זאב קיציס (חתנו של הרב שג"ר) והרב איל יעקובוביץ - ראש ישיבת ההסדר צפת
 3. תבנית:ערוץ7
 4. תבנית:ערוץ7
 5. תבנית:מקור ראשון
 6. תבנית:ערוץ7
 7. תבנית:ערוץ7
 8. טוויטר גונן בן יצחק
 9. תבנית:קישור כללי
 10. תבנית:קישור כללי
 11. תבנית:קישור כללי