הרב יונה שטנצל

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב שטנצל היה רב בתל אביב, מייסד מפעל לימוד משנה יומית והלכה יומית, להנצחת היהודים שנספו בשואה.

ביוגרפיה[edit]

סביו הרב חיים דב (בעריש) שטנצל

נולד בעיר סוסנוביץ שבפולין בכ"ב באב תרס"ה לרב שלמה שטנציל ומרים ביילה (צוויגנאפט). היה תלמידו של הרב אריה צבי פרומר, ראש ישיבת חכמי לובלין, ומקורב לחסידות רדומסק ולחסידות סוכטשוב. נישא לבת שבע (פישל), בתו של חיים הלוי פישל, מחסידות גור.

בשנת תרצ"ה עלה לארץ ישראל והתגורר בשכונת נווה שאנן בתל אביב. בראשית ימיו בארץ התפרנס ממפעל לייצור דבק "יונה" שפתח בתל אביב. במשך עשרות שנים שימש כרב בית החסידים "ארלנגר" ומגיד שיעור בדף היומי. יחד עם רבי שמואל אליהו טאוב האדמו"ר ממודז'יץ. שימש כאחראי מחלקת הכשרות ברבנות תל אביב. בהמשך מונה כרב האחראי על מחלקת השבת של הרבנות תל אביב, ובתפקידו היה אחראי על התקנת הערוב בעיר תל אביב ונועץ בחזון איש שבא לראות בעיניו את העירוב.

היה פעיל למען שמירת הצביון הדתי בתל אביב. בשנות החמישים, כאשר חברת דן רצתה להפעיל לראשונה תחבורה ציבורית בשבת, יצא עם עשרות מתפללי בית הכנסת שלו שהיה סמוך לתחנה המרכזית ויחד מנעו את נסיעת האוטובוסים. על מעשה זה הועמד למשפט אך יצא זכאי.

נפטר בי"ט בתמוז תשכ"ט בתל אביב, ונטמן ב"בית הקברות שומרי שבת" בבני ברק.

מפעל המשנה היומית וההלכה היומית[edit]

רבים מבני משפחתו נרצחו בשואה. לזכרם ולזכר שאר הנספים, ייסד את מפעל לימוד המשנה היומית הכולל לימוד שתי משניות ליום, על פי ההסבר הידוע שאותיות המילה "משנה" זהות לאותיות "נשמה". מפעל זה זכה להסכמות גדולי הרבנים, ובהם רבי אברהם מרדכי אלתר מגור, הרב איסר זלמן מלצר והרב משה פיינשטיין.

בהתייעצות עם החזון איש ייסד את מפעל לימוד הלכה יומית, שבו נלמדות מדי יום שלוש הלכות במסגרת שולחן ערוך, וכך בתוך תקופה של שלוש שנים וחצי מסיימים את כל לימוד שולחן ערוך אורח חיים.

ילדיו[edit]

  • רחל קליקשטיין מניו יורק, אלמנתו של פרופ' ר' קלמן קליקשטיין, מחבר הספר "קידוש הלבנה".
  • אסתר רובינסון אשתו של פרופ' מאיר רובינסון מתגוררת בניו יורק.
  • הרב שלמה שטנצל מבני ברק. למד בישיבת פוניבז', בישיבת באר יעקב ובישיבת חברון. כיום משמש כיו"ר מפעלי משנה יומית והלכה יומית וחידונים ארציים במשנה לנוער.

קישורים חיצוניים[edit]