חסידות גור

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
בית המדרש של חסידות גור בפולין

חסידות גור היא החצר החסידית הגדולה ביותר בישראל והשנייה בגודלה בעולם. מקורה בעיר גורא-קלאווריה שבפולין. היא נוסדה ע"י האדמו"ר הראשון- רבי יצחק מאיר אלתר (ר' איצ'ה מאיר), בעל "חידושי הרי"ם", תלמידו של רבי מנחם מנדל מקוצק. נוסדה בשנת תרי"ט עם פטירתו של הרבי מקוצק, לאחר שרבים מחסידי הרבי מקוצק הלכו אחרי הרי"ם מגור וחלק אחרי בנו, רבי דוד מקוצק.

הנהגות ומנהגים[edit]

בחסידות גור נותנים את הדגש על לימוד התורה מתוך קדושה וטהרה. ואכן רבים מהאדמו"רים היו ידועים כתלמידי חכמים גדולים, מגדולי ישראל. כל האדמו"רים לבית גור אף כתבו חידושי תורה ופירושים שיצאו בספר לאחר פטירתם. ביניהם ישנו את הספר הידוע והמקובל בכל שכבות הציבור היהודי: "שפת אמת".

ברוב חסידויות פולין, נוהגים לחבוש בשבתות ובימים טובים "ספודיק"- כובע פרווה מזנבות שועלים (כיום ישנם שעושים אותו מתחליף סינטטי) צר וגבוה (ביחס ל"שטריימל" המקובל ברוב החסידויות, אם כי, כיום גם השטריימל הוסיף גובה), וכן גרביים שחורים עד הברכיים.

קברי האדמו"רים רבי יצחק מאיר (מימין) ור' יהודה אריה לייב, גורה קלוואריה, פולין

מאז ימי האדמו"ר רבי שמחה בונים אלתר, בעל ה'לב שמחה' ישנן קהילות רבות לחסידות ברחבי הארץ בהם: חצור הגלילית, אשדוד, קרית גת וערד, חיפה ועוד, לבד מהקהילות שנמצאות בבני ברק וירושלים.

מרכז החסידות נמצא בירושלים באזור "מחנה שנלר" שבשכונת מקור ברוך, ושם ברוב השבתות מתפלל האדמו"ר יחד עם חסידיו שגרים בעיר. בשבתות מיוחדות ("שבת נסיעה") ובחגים, מתאספים החסידים מכל הארץ ואף מחו"ל לתפילה יחד עם האדמו"ר. בעשרת ימי תשובה, עולים כל תלמידי הישיבות הגדולות של חסידי גור מכל רחבי הארץ, ומתמקמים בבית המדרש בירושלים ושם לומדים במרוכז במחיצת האדמו"ר. ישנם גם אברכים רבים העולים גם הם לירושלים בעשי"ת. שם מאורגן להם מקום ללינה, וארוחות מחולקות להם חינם בקומה שתחת היכל התפילה.

החסידות ידועה בהקפדה יתירה על הפרדה בין גברים לנשים, אפילו בתוך המשפחה ואפילו בין בעל לאשתו, יותר מבשאר החוגים הדתיים והחרדיים.

אדמור"ים וחיבוריהם[edit]

האדמו"ר רבי אברהם מרדכי אלתר
האדמו"ר רבי שמחה בונים אלתר