הרב יעקב מוצפי

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

מתוך הויקיפדיה העברית: ר' יעקב מוצפי (ה'תר"ס - י"ג בסיוון ה'תשמ"ג; 1899 - 25 במאי 1983) היה מקובל ואב בית הדין של העדה החרדית הספרדית בירושלים.

נולד לר' עזרא ולרעייתו מזל טוב בבגדאד, עיראק, בשנת 1899 (ה'תר"ס). את רוב חינוכו קיבל מידי סבו ר' משה מוצפי, ובהמשך החל ללמוד בתלמוד תורה "מדרש תלמוד תורה" לצד ר' סלמאן מוצפי, שם למד גם מפי ר' מנשה שרהבני-שראבני. בבגרותו עבר ללמוד בישיבת "מדרש בית זלכה", שם למד תורה מפיהם של המקובל ר' אפרים הכהן, ר' שמעון אגסי ורבי צדקה חוצין (השני).

לאחר שהרב ששון דנגור, חותנו של הרב מוצפי, הקים את ישיבת "דורשי תורה", החל הרב יעקב ללמוד שם לצד הרב סלמן חוגי עבודי.

בשנת ה'ת"ש (1940), בזמן מלחמת העולם השנייה, כאשר החלו פרעות הפרהוד ביהודי עיראק פתח את שערי מדרש בית זילכה כדי לאכסן בו את היהודים הרבים שגורשו מבתיהם. הוא אף גייס למענם תרומות מעשירי הקהילה.

בשנת ה'תשי"א (1950) עלה לישראל והתיישב בירושלים, זאת לאחר ביקור בן חודש בארץ אצל רבו רבי צדקה חוצין (השני). לאחר עלייתו קבע את מקום לימודו ותפילתו בבית הכנסת "שמש צדקה" שייסד רבי צדקה חוצין (השני), וכיהן שם כשליח ציבור וכראש ישיבה למעלה משלושים שנה. כמו כן, כיהן כאב בית הדין של העדה החרדית הספרדית בירושלים.

נודע כמתנגד חריף לציונות ואף אסר על השתתפות בבחירות לכנסת ישראל וקרא להשתתף בהפגנות של נטורי קרתא.

נפטר בי"ג בסיוון ה'תשמ"ג (25 במאי 1983) והוא כבן 83. ספד לו רבי בן ציון אבא שאול. נקבר בחלקת הבבלים בהר הזיתים. על שמו רחובות בערים ירושלים וביתר עילית.

מיקום[edit]

מקום דירתו של רבי יעקב מוצאפי הייתה ברחוב צפניה בירושלים בסמיכות לדירתו לדירתו לשעבר של הרב משה סויסא מירושלים ראש כולל שערי תורה וראש כולל כתר דוד תלמידם של ראשי ישיבת פורת יוסף הרב שלום כהן והרב יוסף חיים הכהן קופשיץ.