מכון הלכה ברורה ובירור הלכה

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

מכון הלכה ברורה ובירור הלכה הינו מכון מחקר תלמודי-הלכתי השוכן בישיבת מרכז הרב בשכונת קרית משה בירושלים. המכון מוציא לאור את התלמוד הבבלי עם "הלכה ברורה" של הרב אברהם יצחק הכהן קוק ועם "בירור הלכה". המכון הוקם ביוזמת הרב צבי יהודה הכהן קוק על ידי הרב יוחנן פריד והרב אריה שטרן, שעמדו בראש המכון וולימים פרש הרב יוחנן פריד מתפקידו עקב התמנותו לראש האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך.

הלכה ברורה[edit]

הלכה ברורה הינו מפעל של הרב קוק, שלו הקדיש קרוב לעשר שנים, ובו שאף לחבר את לימוד הגמרא עם לימוד ההלכה, על ידי הבאת דברי הפוסקים על דף הגמרא. הוא השתמש בציוני ה"עין משפט- נר מצווה" של רבי יהושע בועז שעל דף הגמרא, ובתחתית הדף הביא במלואם את דברי הרמב"ם והשולחן ערוך, ולפעמים גם פוסקים נוספים. חלק זה יוצא לאור מתוך כתבי ידו של הרב קוק.

בירור הלכה[edit]

בירור הלכה, הינו מפעלו המרכזי של המכון. בחלק זה, המובא בסוף כרכי הגמרא, מובאים דברי הראשונים והאחרונים בכל סוגיה וסוגיה, עד לפסק ההלכה ברמב"ם, בשולחן ערוך ובנושאי כליהם. מייסדי המכון רואים במפעל זה המשך חזונו של הרב קוק בכתיבת הלכה ברורה. חלק זה נכתב ונערך על ידי רבני המכון. בירור הלכה זכה לברכתם של רבים מגדולי הדור הקודם והזה, ביניהם הרב יעקב משה חרל"פ, הרב שאול ישראלי, הרב איסר זלמן מלצר, הרב מרדכי אליהו, הרב שלום משאש, הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב יעקב אריאל, הרב שריה דבליצקי, הרב מאיר מאזוז ועוד.

ספרים נוספים[edit]

המכון גם הוציא לאור את הספר "מפתחות לפירושים על משנה תורה להרמב"ם", ובו יש מפתח לכל הלכה והלכה ברמב"ם, היכן ניתן למצוא דברי פרשנות אליה, וכן את הספר "הגדה של פסח איילת השחר". כמו כן, יצאו לאור כמה חוברות להוראת הגמרא בשיטת הלכה ברורה ובירור הלכה.

לאחרונה, החלו להוציא את כרכי הגמרא במהדורה חדשה באותיות נעימות לעין, בלי שיבושי הצנזורה וטעויות דפוס, עם תיקוני גרסה על פי דברי הרצי"ה ועוד הוספות, בעזרת "מכון מסורת הש"ס" המוציא לאור את "ש"ס וילנא החדש".

עוד חידוש של התקופה האחרונה הוא המאגר התורני הממוחשב, הכולל את ההלכה ברורה ובירור ההלכה שיצאו בתוך המסכתות שבהוצאת המכון, זאת בנוסף לטקסט של התלמוד כולו ולגליון הש"ס (חלקי) של הרצי"ה. המאגר מצויד במנוע חיפוש מתקדם ואינדקס נושאים אלפביתי מפורט הכולל למעלה מ 20,000 ערכים ותתי ערכים המקושרים לבירורי ההלכה המתאימים.

חברים בולטים במכון[edit]

במהלך השנים, עבדו במכון רבנים רבים, בהם הרב אליהו שלמה רענן (נכדו של הראי"ה קוק), הרב מיכאל הרשקוביץ, הרב אלישע וישליצקי, הרב דוד קוסטיננר, הרב הלל פלסר ועוד.

קישורים חיצוניים[edit]

אתר המכון