ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

צניעות בציבור הדתי לאומי | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ט טבת תשע"ז

צניעות בציבור הדתי לאומי


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלו’ כבוד הרב,
לפני כמה זמן שאלתי באתר על דבר הבעיות הקשות המופיעות לדאבונינו הרבה בציבור הדתי לאומי, כגון יותר מטפח מגולה מהשיער, שרוולים קצרים (גילוי המרפק), גילוי קצת החזה וכו’, למה זה קורה ואם יש איזה סמך הלכתי לזה. שאלתי בהמשך גם שאם אכן יש בעיה הלכתית, למה הרבנים לא צועקים על זה.
קיבלתי תשובה מאחד הרבנים החשובים, אבל עדיין לא מתורץ למה לא צועקים ומוכיחים על זה... זה ממש כואב לי לראות ציבור כ"כ נחמד, מוסרי ומנסה לחיות בקדושה, נופל בדברים קלים ביותר... למה? למה אני לא רואה מישהו קופץ והולך לתקן את זה? אף פעם לא שמעתי רב מדבר על זה בבית הכנסת... אולי לא צריך להתאמץ כ"כ, אולי יש חוסר ידיעה בציבור ויהיה מספיק שיחה קצרה... למה נראה שהרבנים נשארים ח"ו אדישים, כאילו אין שום בעיה בזה?!
אשמח לקבל תשובה, ואקוה לראות שינוי לטובה במהרה.
מצפה לישועת ה’, שיעזור אותנו במצבינו הקשה.
תודה רבה!

תשובה:
שלום רב
גם הרבנים במבוכה ואינם מוצאים את דרך המלך כיצד לחזק בנושא צניעות. אני מכיר רבנים שכן מדברים על כך. אולם לא תמיד התוצאות הם רק לכיוון של החיזוק. לפעמים דיבור על נושאים אלו נתפס כחטטנות או כאיבוד פרופורציות וגורם להתרחקות נוספת של הציבור מקשר עם אנשי התורה.
חז"ל כבר אמרו לנו שבדור של עקבתא דמשיחא "אין תוכחה". הכוונה היא שאין תוכחה בצורה ישירה. צריך להאיר באופן כללי את ערכי התורה הקדושה הטוב והצניעות ואז ממילא ימשכו אנשים לדקדק במעשיהם. הקושי של הציבור אינו רק בנושא צניעות אלא באופן כללי בדקדוק בפרטי מצוות. אולם בנושא הצניעות הדברים מאד בולטים.
חלק מהקושי הוא משום שאנשים רוצים להיות חלק מהישראליות ולא להתבלט בלבושם .
אנו עדיין מתפללים ומחפשים את השפה הרעיונות את העוצמה שתאפשר לנו לחזק בחולשה שפוקדת אותנו.
כל טוב

השאלה "התעלמות הרבנים מההתדרדרות בצניעות" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il