ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הלוואה מותנית ממשרד החינוך | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )הלוואה מותנית ממשרד החינוך


הרה"ג דוב ליאור

שאלה:
שלום רב
בהיותי סטודנטית לקחתי הלוואה מותנית ממשרד החינוך
לכל שנת לימודים משרד החינוך נותן 5800 ש"ח ובתמורה לכך הוא רוצה שלאחר סיום התואר הסטודנטית תעבוד במשך 6 חודשים בהוראה (כ 8 שעות בשבוע)
ההלוואה ניתנת ל 3 שנים
עבור כל שנת עבודה - מקבלים פטור מלהחזיר שנה אחת מההלוואה
יש כלל שאומר ששנות העבודה חייבות להיות מיד בסיום התואר (אם עובדים לאחר 3 השנים האלו, זה לא יכול לפטור מהחזרת ההלוואה)

בשנה שעברה קיבלתי עבודה בבית ספר ל 6 חודשים בדיוק ל 7 שעות בשבוע. שעה נוספת הוספתי על חשבוני (ללא קבלת תשלום) כל זאת על מנת שלא אצטרך להחזיר את ההלוואה המותנית

הבעיה שלי היא שלקראת סוף השנה הלימודים באולפנא הלכו והתמעטו (כי היו בגרויות וטיולים ופעילויות חברתיות). את 7 השעות המשכתי לעבוד כרגיל. אך את השעה שהייתי נותנת על חשבוני לא תמיד הצלחתי ללמד. לפעמים כי אני הייתי עסוקה ולפעמים כי הבנות היו בפעילויות שונות.

לסיכום: במשך 4 חודשים עבדתי 8 שעות שבועיות מלאות ובחודשיים מתוך השנה לא נתתי את השעה השמינית בצורה מסודרת (עבדתי בין 6 ל 8 שעות בשבוע).

המנהלת מוכנה לתת לי אישור שהעסיקה אותי ל 8 שעות בשבוע ל 6 חודשים בשנה

פניתי למשרד החינוך (שהוא נותן ההלוואה) לשאול האם במצב הנוכחי ניתן לוותר לי על ההלוואה המותנית? הם אמרו לי שאם מנהל נותן אישור זה מקובל עליהם והם סומכים על המורה ועל המנהל נותן האישור ולא "בודקים בציציות" כל אחד.

השאלה שלי האם מבחינה הלכתית זה מותר?
המנהלת מוכנה לתת אישור, משרד החינוך מוכן לקבל את האישור הזה. רק אני יודעת שהיה איזה חודש או חודשיים בשנה שלא עבדתי את השעה השמינית במלואה.

האם מותר לי להגיש את האישור הזה למשרד החינוך וכך לקבל פטור מההלוואה

תשובה:
מכיוון שמשרד החינוך לא מדקדק ומכיוון שמבחינתך היית מוכנה ללמד רק שבסוף השנה התלמידות לא היו פנויות, זה בסדר לדווח. (לא לדווח במקרה זה זו מידת חסידות מוגזמת).

שוכתב משו"ת טלפוני

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il