ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ניצול זכות חניה לטובת סידורים נוספים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד סיון תשע"ז

ניצול זכות חניה לטובת סידורים נוספים


הרב עזריה אריאל

שאלה:
חנויות מסוימות נותנות ללקוחות שקונים אצלם אפשרות חניה בחינם במגרש חניה שסמוך אליהן (מעל סכום קניה מסוים, בהגבלה לזמן מסוים וכד’), שלאנשים רגילים החניה בו עולה כסף. בדומה לזה, יש חנויות שהחניה לידן היא לא בתשלום, אבל היא אפשרית רק ללקוחות החנות.
אדם שקונה באותה חנות, האם מותר לו לנצל את זכות החניה שניתנה לו כדי להמשיך ולבצע קניות/סידורים בחנויות אחרות שנמצאות באיזור (שאם היה קונה רק בהן, לא היה זכאי לחניה בחינם)?

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!

הקובע בעניין זה הוא דעתו של בעל הבית, האם הוא מסכים לניצול החניה לצרכים נוספים. כאשר דעתו אינה ידועה בבירור ועלינו לשער מה דעתו, נראה שצריך לשקול את המצב לפי צפיפות החניה השייכת לחנות. אם החניה עמוסה, יש להניח שחשוב לבעל החנות שכל מי שגמר לקנות יפנה מיד את מקומו כדי שלקוחות אחרים לא 'יברחו' מחוסר מקום. ואם יש שפע של מקום, נראה שבעל הבית מסכים שהחניה תנוצל גם לצרכים אחרים. ההגבלה לזמן מסוים או לקניה בסכום מסוים נועדה למנוע הפרזה בניצול החניה לצרכים אחרים, ומאידך דווקא הגבלות אלו מניחות שיש כאלה שאכן משתמשים בחניה לצרכים כאלו, וההגבלה באה לווסת את החניה (אם כל החונים היו קונים רק בחנות זו - האם הבעלים היו מגבילים את הזמן והסכום?!). כנראה זה גם משתלם להם בסופו של דבר, שמי שבא לסידורים בסביבה יוסיף לסידוריו גם קניה אצלם. אלו השערות מן ההיגיון (שלי ושל אנשים שנועצתי בהם), ובמקרים גבוליים עדיף להימנע מלחנות או לשאול את בעל הבית.
אם יש למישהו מהקוראים מה להוסיף אשמח להתעדכן ולתקן במידת הצורך.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il