ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

סוכה שהדופן האמצעית קצרה ואינה מגיעה לדופן השלישית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ד תשרי תשע"ח

סוכה שהדופן האמצעית קצרה ואינה מגיעה לדופן השלישית


הרב שמואל אריאל

שאלה:
שלום וברכה
בשעה טובה נכנסנו לבית חדש. יש לנו שאלה לגבי סוכות. יש לנו מרפסת שיש לה 2 וחצי דפנות, כאשר בדופן האמצעית יש דלת הזזה, רוב רוחב הדופן זה 2 דלתות הזזה שאפשר לפתוח רק אחד כל פעם. יוצא שתמיד רוב הדופן סגורה.
שאלתי היא האם הסוכה כשרה כאשר הדלת פתוחה, ללא השלמת הדופן השלישית? (להבנתי השאלה היא האם ומתי צורת הפתח מועילה בדופן אמצעית)
בדופן השלמה, בחצי דופן ובחלק שאי אפשר להזיז בדופן האמצעית יש יותר מז' טפחים.
אין צורת הפתח בהמשך החצי דופן.

תודה רבה ושנה טובה


תשובה:
שלום וברכה!

הסוכה כשרה, ואין צורך להוסיף על הדפנות.

הרחבה ומקורות:
גם אילו שתי דלתות ההזזה היו פתוחות לגמרי (מה שלא מתרחש במציאות), עדיין היו לסוכה שלוש דפנות שכל אחת מהן באורך של שבעה טפחים, כאשר שתי דפנות מחוברות זו לזו והשלישית מרוחקת. במצב כזה הסוכה כשרה גם ללא צורת פתח שתחבר בין הדופן האמצעית לדופן השלישית. אם הרווח בין הדופן האמצעית לדופן השלישית הוא עשר אמות (4.80 מטר) ומעלה, לדעת כמה פוסקים צריך שתהיה צורת הפתח שתגשר על הרווח הזה, ויש שהצריכו תנאים נוספים. אולם במקרה שלכם הרווח הוא קטן יותר, וגם יש צורת פתח, כך שאין חשש כלל. (עיין הגהת הרמ"א לשו"ע תר"ל, ג, ומשנה ברורה שם י"ח; שו"ע תר"ל, ה.)
כאשר יש שלוש דפנות כשרות, אז הסוכה כולה כשרה לכל אורך הדופן הארוכה, ואין צורך להמשיך את הדופן המקבילה שתהיה באותו אורך של הדופן הארוכה (שו"ע תרל"א, ז).

יישוב טוב ושנה טובה!


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il