ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

בקבוקים למיחזור | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


א אייר תשע"ח

בקבוקים למיחזור


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
אני אוספת בקבוקי מיחזור על מנת לקבל כסף על כל בקבוק. לעיתים אני מוצאת ברחוב, לעיתים בפחי מיחזור בקבוקים, היות ואנשים מתעצלים להחזיר למרכולים הרבה משליכים למיחזורית. המרכולים ברובם בניגוד לחוק מקשים על ההחזרה ומגבילים את אפשרות ההחזרה לשעות מסוימות וכו’ ולכן אנשים משליכים לפחי המיחזור, בידיעה גם שיהיה אספן שימצא וייקח. לפעמים שמים ליד הפחים כי הם יודעים שאנשים אוספים ורוצים להקל, או ששמים אותם במקום המיועד לשקיות הצמוד למיכל הבקבוקים ולפעמים תוקעים בצורה בולטת בין הסוגרים כדי שיהיה קל לשלוף אותם מפח הבקבוקים. (בכוונה פרטתי מיקומים שונים בהם אני מוצאת אותם)

רציתי לשאול- החברה האחראית על פחי המיחזור היא "אלה". כאשר אני מוציאה בקבוק מפח המיחזור כדי לקבל עליו 30 אגורות-גם הוא עובר לחברת "אלה" רק שדרך המרכול, ואני מקבלת עליו 30 אג’ עבור כל בקבוק ע"פ חוק הפיקדון.
האם זה בעיה של גזל לאסוף כפי שפירטתי? פשוט יצא לי לקרוא באיזה עלון שרב אחד אומר שאסור לקחת בקבוקים משם. לכן רציתי לדעת אם יש בעיה בלקיחה לצורך החזרה וקבלת כספי הפיקדון. יש הרבה בנות אולפנה שאוספות ככה כדי לצבור כסף ולתת לאנשים נזקקים וכן למטרות נוספות.
האם יש הבדל בין בקבוקי פלסטיק שאני מוצאת בפח המיחזור לבין בקבוקי זכוכית שאנשים סתם משליכים שם-למרות שזהו לא מקומם (מיועד לבקבוקי פלסטיק בלבד). בגלל שגם עליהם יש פיקדון אז אני לוקחת.

אציין שיש גם פחי מיחזור לבקבוקי זכוכית-מהם ממש קשה לקחת, כאן רואים בבירור שלא רוצים שיוציאו משם. משם אני לא לוקחת.
(מצד שני זה סוג של דרך לקחת מהצרכן כסף עבור פיקדון על הבקבוק ואח"כ מעודדים אותו למחזר בפח הזכוכית במקום להחזיר למרכול ואז החברה מרוויחה כפול כי הכסף נשאר אצלה אחרי שהיא גבתה אותו מהצרכן)

תשובה:
בס"ד

שלום וברכה:

יש מספר חילוקים בין מקום למקום ובין פחי המיחזור השונים.

יש מקומות שהבעלות על פחי המיחזור היא של חברת המיחזור, ויש מקומות שהבעלות היא של המועצה המקומית\ העייריה.

אם פחי המיחזור של העירייה לדעתי מותר לקחת משם בקבוקים. כיוון שאין לערייה עניין לזכות בבקבוקים אלא לשרת את התושבים ולעודד שמירה על איכות הסביבה, ואם לקיחת הבקבוק לא מזיקה לסביבה אין לה כל התנגדות שיקחו.
אך אם פחי המיחזור הם של החברה, יש לחלק בין פחים סגורים שקשה להוציא מהם לפחים שיש בקבוקים שקל להוציא מהם.
וכך כתב הרב דב ליאור בתשובתו באתר : "אם המיכל סגור טוב, זהו מקום שמור וחצרו של אדם קונה לו. אבל אם זה פרוץ, כל זמן שהם לא לקחו בפועל, אין זה שייך להם. והזורק עצמו מפקיר את הבקבוק".
ואף שפחי המיחזור מונחים בר"ה, כל מקום שיש לאדם רשות להניח שם את חפציו אם כליו מונחים שם מקום זה נחשב חצרו שזוכה לו. וז"ל השולחן ערוך חושן משפט סימן ר סעיף ג : "כליו של אדם, כל מקום שיש לו רשות להניחו, קנה לו".

בברכה:
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il