ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

ארץ ישראל ומצוותיה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"א אדר תשע"ג

ארץ ישראל ומצוותיה


הרב רפאל וסרטיל

שאלה:
אני מצטטת ממאמר שקיבלתי מהאתר:
אמר שלמה המלך בקהלת (ב, ה): "עשיתי לי גנות ופרדסים ונטעתי בהם עץ כל פרי".
אומר רש"י:
"עץ כל פרי - שהיה שלמה מכיר בחכמתו את גידי הארץ איזה גיד הולך אל כוש ונטע בו פלפלין איזה הולך לארץ חרובי ונטע בו חרובין שכל גידי הארצות באים לציון שמשם משתיתו של עולם שנאמר (תהלים נ) מציון מכלל יופי לכך נאמר עץ כל פרי במדרש תנחומא".
רציתי לדעת האם החוכמה על הגידים של הארץ ומשמעותם נשתמרה ומצויה בספרים ללימוד?
אני למדתי גיאו-ביולוגיה שמדברת על רשת קווים אנרגטים שיש בכדור הארץ אבל ההתייחסות היא בתחום בריאות האדם היכן הוא ממוקם על קווים אילו. יהיה לי מעניין להרחיב את הידע.


תשובה:
לשואלת שלום,

המדרש המופלא שציטטת מעלה על נס את כוחה המיוחד של ירושלים עיר הקודש, שכל הגידולים כולם יונקים ממנה את כוחם. כדי להבין מהיכן יונק שורשו של כל צמח וצמח אנו זקוקים לחכמתו הנעלה של שלמה המלך, החכם מכל אדם.

לא ידוע לי על ספר המשמר את חכמת הגידים. אם היינו זוכים לכך, סביר להניח שהיינו עושים בזה שימוש ומגיעים להישגים מופלאים בתחום הצומח. מכל מקום ראיתי שגם בתרגום מובא מדרש זה ושם מפורט מה גדל בגני שלמה הללו "כל מיני עסבין מנהון לצרוך מיכלא ומנהון לצרוך משחיא ומנהון לצרוך אסותא וכל מיני עסבי בוסמין אילני סרק וכל אילני בוסמין וכל אילן דעביד פירין", ומסיים שם התרגום "ותחומי מן שור קרתא דבירושלם עד כיף מיא דשלוח". גני שלמה השתרעו מחומת ירושלים עד גדותיו של השילוח.

יתן ה' ונזכה להכיר בקדושתה ובסגולותיה המיוחדים של ירושלים ומתוך כך נזכה לראות בבניינה השלם במהרה בימינו.

בברכה נאמנה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il