ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

עניינה של תורת ארץ ישראל | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח סיון תשע"ד

עניינה של תורת ארץ ישראל


הרב יעקב כהן

שאלה:
תוכן השאלה:
שלום כבוד הרב שליט"א!
הנני רוצה לשאול שאלה בתורת הרב זצ"ל בספר אורות התורה פרק י"ג
א. למה מתכוון הרב זצ"ל כשאומר , תורת ארץ ישראל (מה היא)?
ב. אינו מובן לי מה היא השפעתה של תורת ארץ ישראל , האם זו השפעה סגולתית ( הכוונה היא שאין לה שום שייכות לשינוי מהותי בהבנת התורה ועמקותה ) שכך משמע מתורת הרב זצ"ל .
ואסביר את שאלתי השניה :
הסיפורים הידועים על גדולי ישראל , הן מהתנאים והן מהראשונים כידוע, שסיפרו על הגעתם לא"י והתבטאו על שינוי מהותי (ולא סגולתי) שהביא אותם לא לרגש אמוני בלבד אלא להסתכלות והבנה חדשה לגמרי בכל חלקי התורה (כך נראה הפירוש לדברם של רבותינו בהגעתם לא"י: ר´ זירא , הרמב"ן ועוד) וודאי לי שאנו, שגם נמצאים בדור של עקבתא דמשיחא בכלל והן לדרגתנו הנפשית הנמוכה בפרט, מה לנו אומר תורת ארץ ישראל - ולכן שאלתי היא אם השפעתה היא סגולתית, כי אם כן , אז זה מתקבל כלפינו אבל וודאי שזה לא מתקבל כלפי חכמינו ז"ל, ר´ זירא והרמב"ן במידה וההשפעה אצלם היתה סגולתית . ואם אומרים שזה שינוי אמיתי בהסתכלות על התורה - שכן ניתן לפרש על רבותינו אז מה עניין זה שייך אלינו? ובמידה זהו אכן שינוי אמיתי , האם אפשר להסביר מה הכוונה
בתודה רבה

תשובה:
שלום וברכה,
הרב מצביע על כמה מאפיינים מרכזיים של תורת א"י: קישור פרטי התורה לכלליה ועקרונותיה, קישור התורה הנגלית למימדים הרוחניים והפנימיים יותר, קישור התורה הנלמדת בשכל למימדי הנפש והמעשה, ועוד. בדורנו אכן זכינו להתחדשות של העיסוק בכל העניינים הללו – ספרים רבים מוקדשים לעניינים כלליים ולא רק לחידושים פרטיים והלכות פרטיות, והם כוללים גם מבואות כלליים והקדמות המאפשרות ללמוד את הפרטים מתוך מבט כללי; ספרים רבים מוקדשים לעיסוק במשמעות הרוחנית של המצוות המעשיות; ועוד.
מובן שדרך ארוכה עדיין לפנינו, ואנו מצפים לתורה המחוברת עם הנבואה שהיא אולי פסגתה של תורת א"י.
אם הבנתי נכון, כלולות בשאלתך שאלות נוספות אך לא כ"כ הבנתי אותן בשלמות. לכן אם תרצה תוכל לחזור ולחדד יותר את שאלתך, ותוודא שהיא מנוסחת באופן מדוייק.
כל טוב.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il