ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מנהגים בתפילה - לא תתגודדו | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ו אדר א' תשע"ו

מנהגים בתפילה - לא תתגודדו


הרב שמואל אריאל

שאלה:
בליל שבת בעת קבלת שבת בבית הכנסת הציבור עומד בעת מזמור לדוד. חלק מהציבור עומד כלפי ההיכל לכיוון מזרח וחלק מסתובב לכיוון מערב.
האם יש בכך בעיה של לא תתגודדו?

תשובה:
שלום וברכה!

ראשית אציין, שהתשובה נכתבת מתוך הנחה שאין רב לבית הכנסת. אם יש לקהילתכם רב, דעתו היא הקובעת.

בפוסקים ישנן דעות שונות בשאלה האם במצב כזה שייך איסור "לא תתגודדו" או לא:
ראשית, כאן מדובר במנהג ולא בעניין של דין גמור, וישנו דיון בפוסקים האם האיסור של "לא תתגודדו" שייך גם בעניין של מנהג או רק במחלוקות לגבי עצם הדין (עיין למשל מגן אברהם תצ"ג, ו; שו"ת משפטי עוזיאל כרך ד', עניינים כלליים סימן א; שו"ת יחווה דעת ד', ל"ו).
כמו כן, יש מן הפוסקים הסוברים שעניין "לא תתגודדו" שייך רק במחלוקת חדשה, או בבית כנסת שיש בו מנהג קבוע וכעת חלק מן הציבור משנה מן המנהג, אבל כאשר בית הכנסת הוקם מלכתחילה מתוך צירוף של בעלי מנהגים שונים, אין איסור בכך שכל אחד מן המתפללים ממשיך לנהוג כמנהגו. גם דבר זה שנוי במחלוקת בין הפוסקים (עיין למשל שו"ת יחווה דעת שם, ושו"ת תשובות והנהגות א', מד, ולעומתם בשו"ת משפטי עוזיאל שם).
אולם במצב שאתה מתאר, שהציבור עומד בכיוונים שונים ואף מנוגדים לגמרי, הדבר בולט מאד לעין, ונראה שלכל הדעות יש בכך טעם לפגם, ואולי אף איסור גמור. עיין בשולחן ערוך צ', ז, ובמשנה ברורה שם, שדבר כזה עלול להיראות כאילו ח"ו המתפללים פונים כל אחד לאלוה אחר. ועיין גם במשנה ברורה צ"ד, י, שאפילו אם הציבור טועה בכיוון התפילה ומתפלל לכיוון שאינו נכון, היחיד צריך לעמוד כמותם ולא לשנות.
לכן נראה שיש למצוא דרך לאחד את המנהג. אפשר לקבוע הנהגה קבועה על פי רוב הציבור, אולם בכך עלולה להיות בעיה שהמיעוט ירגיש שמנהגו נמחק לגמרי. לכן עדיף לענ"ד לקבוע בין המנהגים תורנות, שבשבת אחת יעשו כך ובשניה אחרת, או שיילכו בכל פעם על פי שליח הציבור, שכל שליח ציבור ינהג כמנהגו ובעקבותיו ינהג הציבור כולו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il