ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

פילטר במקווה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א אייר תשע"ו

פילטר במקווה


הרב שמואל אריאל

שאלה:
מקווה של מי גשמים שמותקן שם פילטר שמסנן את המים, האם זה פוסל את המקווה משום שאובים? ויצוין שיש רק בור אחד, בלי אפשרות של השקה או זריעה.

תשובה:
שלום וברכה!

בעניין הפילטר ישנם שני עניינים שנידונים בפוסקים:
א. האם הפילטר פוסל את מי המקווה משום שאובים, כפי שציינת.
ב. האם הוא פוסל משום "זוחלים", משום שהמים זורמים ללא הרף מן המקווה לפילטר ובחזרה, בעוד שבמקווה של מי גשמים הדין הוא שהמים צריכים להיות מכונסים ולא בזרימה.
למעשה יש בזה הבדל בין פילטרים שונים, על פי מבנהו של הפילטר ואופן פעולתו (כגון: האם הוא שקוע בתוך מי המקווה או נמצא מחוץ למים; האם יש לו כלי קיבול או שהוא צינור פתוח; מה רוחב הפתח שלו; האם הוא פועל גם בזמן הטבילה או לא), ויש בכך דיונים ודעות שונות בפוסקים. ולפיכך יש להתייעץ עם רב הבקי בעניינים אלה, באופן פרטני לגבי הפילטר המדובר.
נקודה נוספת: בשאלה מדובר על מקווה שאין בו השקה או זריעה. אם מדובר במקווה שמתמלא מן הצנרת (ולא ממי גשמים) ואין בו השקה או זריעה, הרי שמקווה כזה כשר רק לטבילת חסידות של גברים, והוא לא כשר לטבילה שמחוייבת מן הדין (כגון טבילת נשים, טבילת כלים, או טבילה לעלייה להר הבית). אם אכן מדובר רק על טבילה של חסידות ולא על טבילה מן הדין, יש הרבה יותר מקום להקל בשימוש בפילטר.

מקורות:
כאמור, ישנם בעניין זה דיונים נרחבים, ואציין שתי דעות לכאן ולכאן: שו"ת תשובות והנהגות כרך ה', סימנים ר"ע-רע"ב; תחומין כרך כ"ב, תשובת הרב ואזנר זצ"ל.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il