בית המדרש

  • מדורים
  • רביבים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

לאה בת רחמה

המצב הלאומי

שאלת הקיום אינה על תושבי יש"ע בלבד, ישראל כולה נאבקת על זכות הקיום. בנוסף אנו מתמודדים עם העויינות הבינלאומית לבד ללא כוח הסברה טוב; הפתרון לבעיית האנטישמיות הינה להפגין נאמנות לארצינו.

undefined

הרב אליעזר מלמד

כ"ט בכסלו תשס"ד
2 דק' קריאה
ימים כואבים עוברים עלינו, תושבי יש"ע. ערלי לב ומוח דנים מה יעשו בנו: האם יגרשונו, האם יחריבו את בתינו, האם יתנו לנו פיצויים, האם יכירו בזכות קיומינו. ויש רשעים שאומרים שבכלל לא צריך לעשות דבר, רק לדאוג לבניית צבא "שוטרים" פלשתינאים גדול וחזק, לציידם בנשק, לגייס עבורם תקציבי עתק, ואחר כך, שהמתנחלים יחליטו מה לעשות.
בשאננות מטופשת הם חושבים שאם מדינת ישראל תעניק זכויות לפלשתינאים ותסכים לגירושם של חלק מהמתנחלים יבוא השלום, ויש "יותר ריאליסטים" שסוברים שצריך לעקור את הכל, ואז באמת יבוא השלום. וכל אלה אינם מבינים, בטיפשותם, כן, צריך לומר בטיפשותם, כי כל הדיבורים על יש"ע הם בעצם דיבורים עליהם עצמם, על זכות קיומה של מדינת ישראל.
בעולם שבו מדינת ישראל סופגת את מירב הגינויים. שמרבית אזרחי אירופה סבורים שמדינת ישראל אשמה ברוב תחלואי האנושות, השאלה אינה על יהודה ושומרון אלא על עצם זכות קיומו של העם היהודי.

באין מנהיגות
אם נהיה כנים, ממנהיגי המדינה היום קשה לקוות לפריצת דרך שתשחרר את מדינת ישראל מתחלואיה, וקל וחומר למהלך שיזניק אותנו קדימה. הם לכודים בתוך תפישה שישראל מוכרחה לשלם מחיר עבור זכותה להתקיים. תפישה זו נבנתה על ידי שונאי ישראל במשך דורות, ומתוך ריקבון פנימי הופנמה על ידי השמאל, ובלית ברירה התקבלה גם על חלק ממנהיגי הליכוד. במצב זה אין לנו מדינאים שיובילו לחיזוקה ושגשוגה של מדינת ישראל, תוך חתירה ברורה לחיזוק הרוב היהודי, אין לנו מנהיגים צבאיים שיובילו לניצחון, אין לנו שגרירים שייצגו אותנו בחוץ לארץ.

להיות ישראלים
ככלל, פתרון אחד בלבד ישנו לבעיית האנטישמיות, שהיא שורש כל הצרות המדיניות שלנו - להיות בנים נאמנים לעם ישראל השב אל ארץ קודשו לגלות בה ודרכה את דבר ה' לנו ולעולם. אז יכירו את ערכנו ויבינו שכל מה ששונה בנו הוא לטובת העולם ולא נגדו. וכל זמן שנתכחש לייחודנו, השוני שבנו יעורר חששות, פחדים, רוע ושנאות כבושות. וכל זמן שלא נצליח למלא את ייעודנו, נצטרך לעסוק בהצטדקות על עצם קיומינו.
------------------------------------------------------------------------------------
פורסם גם במדור "רביבים" בעיתון "בשבע".

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il