בית המדרש

  • מדורים
  • רביבים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

יעקב בן בכורה

תפילה לשלום המתנחלים

ראוי ונכון שהצעירים ובני הנוער יהיו הכוח העיקרי במאבקים כמו בעמונה; לצאת למבצעי "פנים אל פנים" לקראת הבחירות; קלקולים ושחיתות במשטרת ישראל; נמשיך להחזיק בעמדתנו הציונית כי יש לקרב את הגאולה בפעולות מעשיות לבניין הארץ וקיבוץ הגלויות; להמשיך להתפלל לשלום המדינה; להתפלל לשלום המתנחלים העומדים על משמר ארצנו.

undefined

הרב אליעזר מלמד

שבט תשס"ו
5 דק' קריאה
האם ראוי שבני הנוער יפגינו
שאלה: טוענים נגדנו כי אין ראוי שלמאבקים כמו בעמונה יבואו בעיקר בני נוער. האם אין ראוי שהנערים והנערות יעסקו בלימודיהם, ואילו המבוגרים הם שישתתפו בהתנגדות.

תשובה: השאלה חשובה ומורכבת, ולעת עתה אענה עליה בקיצור. אכן מתאים שבני הנוער ישאו על גבם את עיקר המאבק. כמו שהגיל המתאים לשירות צבאי הוא בסביבות גיל עשרים, ולא ניתן לקחת בני ארבעים לטירונות, כך הגיל המתאים להפגנות הוא בתקופת הנעורים.

ובחיוך מר אוסיף: אם בתשקורת טוענים נגדנו על שאנו שולחים את הנערים והנערות להפגנות, סימן שזה הדבר הנכון ביותר - לעודד דווקא את בני הנוער להפגין.

כאשר ביקרתי את פצועי עמונה שאושפזו בבתי החולים בירושלים, מצאתי כי כל הצעירים איתנים ברוחם. כולם הצהירו כי ימשיכו להפגין, וכי אינם מפחדים לחטוף עוד מכות. אם כבר, אזי בפעם הבאה ימצאו דרכים להתגונן ולהשיב מלחמה שערה. אולם המבוגרים היו עצובים ופגועים. אנשים אשר שירתו בצבא ביחידות קרביות לא תיארו לעצמם שיבוא יום וחיילים ושוטרים יכום באכזריות באלות על ראשם. הכאב היה עצום, ומחשבות עצובות מאוד הסעירו את רוחם.

בנוסף לכך, אנשים נשואים נושאים באחריות לפרנסת המשפחה, בעוד זמנם של הנערים פנוי יותר. וכמו שהשירות הצבאי מתבצע לפני הנישואין, כך גם ההשתתפות בהפגנות מתאימה בעיקר לצעירים.
חוששני שהטוען שרק מבוגרים ורק גברים צריכים לבוא לעימותים כאלה, בעצם מעדיף שלא יתנגדו באופן תקיף לגירוש ולחורבן. אמנם ברור שככל שיבואו לעימותים כאלה יותר מבוגרים כך ייטב, ולא כדי להרגיע אלא כדי להוסיף עוד אנשים למערכה.

פנים אל פנים
זה הזמן למבצע פנים אל פנים, מעתה ועד הבחירות. עכשיו יש על מה לדבר. אפשר לעורר באנשים את האידיאלים הלאומיים שחבויים בנפשם, לבקש בעד עמנו ובעד ארצנו, בעד התורה ובעד הביטחון, בעד חינוך הילדים ובעד חיזוק היהדות במדינה. לשכנע אותם שלא להצביע למפלגות שתמכו בעקירת היישובים, ולדבר על לבם שלא יצביעו בעד מפלגות שמתנכרות ליהדות. לעודד אותם להצביע בעד מי שיפעל למען הנחלת התורה לילדי ישראל, בעד אופייה היהודי של המדינה, ובעד התיישבות ביהודה ושומרון. גם לפי הסקרים, שמן הסתם השקר בהם מרובה, רק 13 מנדטים צריכים לעבור משמאל לימין, וכבר יש אפשרות להקים ממשלה לאומית יהודית. זה אפשרי.

היחס למשטרה
כבר שנים אנו חשים כי המשטרה, שהיתה צריכה לשמור על המוסר והסדר הציבורי, חולה בעצמה בחולאים מוסריים קשים. כל מי שנפגש עם האכזריות האיומה שהתגלתה בעמונה, כששוטרים התנהגו כמו גויים שונאי ישראל, יודע זאת. אולם גם בתחומים אחרים ישנם קלקולים קשים.

אספר לכם סיפור לדוגמא. קרוב משפחה של אחד מתושבי היישוב חזר לאחרונה בתשובה, ובא לגור באחד היישובים בשומרון. לפני כן הכיר פושעים מהדרום, ומחבריו בשכונה שמע על מערכת הפצת הסמים שלהם, ואף ידע כיצד הם מפתים בני נוער לצרוך סמים עד שייהפכו למכורים שיזדקקו לסמים בקביעות. הוא עצמו מעולם לא השתתף בזה, אך גם לא ניסה ללחום כנגד הפושעים. לאחר שחזר בתשובה החל להתקומם כנגד מעשיהם המרושעים, ורצה להתחבר אליהם במטרה להפלילם, כדי שלא יוכלו להפיל עוד ברשתם נערים צעירים. כיוון שחשש שמא יתגלה, בא לשאול האם נכון להסתכן כדי להסגירם. השבתי שהואיל ויש בדבר סכנה אין הוא חייב לפעול להסגרתם, אבל אם יסגירם יקיים מצוות "לא תעמוד על דם רעך" ויסיר מכשול מלפני הנערים.

הוא החל לפעול עם המשטרה בהתנדבות וללא שכר, ולאחר שאחד הפושעים הקלים נתפש, חשב שימשיכו לפעול יחד עד שיתפשו את הפושעים הכבדים וישתקו את כל הרשת. אולם אז פנו אליו חוקרי המשטרה וביקשו שיעקוב עבורם אחר המתרחש ביישובים ביש"ע ויסגיר אנשים שמתכננים לחסום כבישים. כשהביע סירוב לשתף אתם פעולה בתחומים אחרים, אמרו לו שכל זמן שהוא עומד בסירובו יפסיקו לפעול עמו כנגד רשת הסמים. הוא הרגיש בדבריהם גם נימת איום, שאם לא ישתף אתם פעולה יש חשש שהשוטרים יסגירו אותו.

ברור שיש שוטרים הגונים, אבל מי מהשוטרים הגון ומי אינו הגון - קשה לדעת, וגם אם היה מוצא שוטר הגון, מי יבטיח לו כי אותו שוטר לא יעבוד יחד עם שוטר מקולקל שתמורת שוחד ימסור לפושעים מי מדווח עליהם? לכן לא יכולתי להציע לו לפנות לגורם אחר במשטרה.

הקשר בינו למשטרה נותק. אותם פושעים ממשיכים לפעול עד היום, ועשרות נערים נוספים נלכדו בינתיים ברשת הסמים.

מה קרה לנו?
האם יחד עם ההתדרדרות הכללית ביחס לערכים הלאומיים והמוסריים גם המשטרה התדרדרה בשנים האחרונות? או אולי רק בשנים האחרונות נפתחו עינינו לראות את פניה האמיתיים? כפי הנראה שתי התשובות נכונות.

האם אנחנו ציונים
שאלה: האם העמדה הציונית שנקטנו עד כה נכונה, או שמא המאבק נגד חורבן גוש קטיף ונגד החרבת הבתים בעמונה מראים כי כבר איננו ציונים?

תשובה: המאבקים הללו מוכיחים יותר מכל כי אנו ציונים. יסוד המחלוקת בין הרבנים תומכי הציונות למתנגדיה היה שהמתנגדים טענו שהגאולה תבוא מן השמיים, ואילו הציונים טענו שמן השמיים נצטווינו להתאמץ כפי יכולתנו ליישב את הארץ, לקבץ את הגלויות ולקומם את הריבונות הישראלית בארץ, ועל ידי כך נקרב את הגאולה. ועל כן אנחנו ממשיכים להיאבק על יישוב הארץ. וכמו שאמרו חכמים, שצריך לדרוש את ציון (ר"ה ל, א; סוכה מא, א). המציאות הכריעה שהעמדה הציונית הוכחה כנכונה, ועל ידי המאמצים ליישב את הארץ נשארה פליטה לעם ישראל אחר החורבן הנורא בשואה, וכמו שנאמר (עובדיה א, יז): "ובהר ציון תהיה פליטה" (וכן ביואל ג, ה).

אמנם יש בהתנגדות שלנו לממשלה ביטוי לכך שאיננו 'ממלכתיים' אדוקים, ואנחנו מרשים לעצמנו להתקומם כנגד החלטות ממשלה ובית משפט. אבל התנגדות זו היא דווקא מפני שאנחנו ציונים.
תפילה לשלום המדינה.

שאלה: האם גם היום יש מקום להתפלל לשלום המדינה?
תשובה: בוודאי. אפילו על מלכות גויים יש להתפלל, קל וחומר על מלכות ישראל, שבעצם קיומה מקיימים מצוות יישוב הארץ, ועל ידה יכולים כל היהודים להתקבץ לארץ ישראל ולקיים את כל המצוות כפי המעלה העליונה של ארץ ישראל.

שאלה: האם יש מקור למנהג שנוהגים לעמוד בעת התפילה לשלום המדינה?
תשובה: נוהגים לעמוד משום כבוד הממלכתיות הישראלית. במשך דורות רבים עמדו יהודים בעת אמירת תפילה לשלום מלכי הגויים ששלטו בהם, וכן להבדיל נוהגים לעמוד לכבוד מלכות בית דוד בעת אמירת "ויברך דוד" שבפסוקי דזמרה, ועומדים עד לאחר שאומרים "ושמת שמו אברהם ומצאת את לבבו נאמן לפניך", מפני שיסוד מלכות בית דוד באברהם אבינו.

ועתה ברוך ה' איננו תחת מלכי גויים, אלא הריבונות היא של כלל ישראל שלהם שייכת מדינת ישראל, וכפי שהדבר מתבטא בחוק השבות, ועל כן לכבודה של מדינת ישראל אנו עומדים. ועל כן אנו עומדים על משמר ארצנו וערי אלוקינו, גם אפילו נגד אלות וסוסים.

שינויים בתפילה לשלום המדינה
שאלה: האם יש מקום לשנות משפטים מסוימים בתפילה?
תשובה: התפילה לשלום המדינה לא נתקנה על ידי אנשי כנסת הגדולה או על ידי איזה בית דין גדול, ועל כן אין שום מניעה לשנות בתפילה זו מילים מסוימות לפי העניין והשעה. ועל כן מי שאינו רוצה לומר את המשפט: "ושלח אורך ואמתך לראשיה שריה ויועציה ותקנם בעצה טובה מלפניך" יכול לשנות. אבי מורי מציע לומר: "העמד בראשה אנשי חיל יראי אלוקים אנשי אמת שונאי בצע, ושלח אורך ואמתך עליהם ותקנם בעצה טובה מלפניך". ויש אומרים שהתפילה תהיה על המדינה בלי התייחסות לראשיה, וכך אומרים: "ושלח לה אורך ואמתך ותקנה בעצה טובה מלפניך".

ומכל מקום גם מי שממשיך לומר בנוסח הישן אין בידו עוון, שגם אם הראשים אינם הגונים, מכל מקום אפשר להתפלל עליהם שה' יאיר עליהם את אורו ויתקנם בעצה טובה. וכך גם אנחנו בהר ברכה, פעמים שאומרים בנוסח המתוקן ופעמים בישן.

תפילה למתנחלים
בשבועות האחרונים הוספנו בתפילה לשלום המדינה ולחיילי הצה"ל גם את המתנחלים, שכן המתנחלים הם שמוסרים בשנים האחרונות יותר מכל את נפשם על העם והארץ, הן בהיותם אזרחים והן בהיותם חיילים. ועל כן בכל מקום שאומרים חיילי צה"ל מוסיפים תחילה את המתנחלים. ודווקא אומרים "מתנחלים" ולא "מתיישבים", וכפי שנאמר (במדבר לג, נד): "והתנחלתם את הארץ". וכך בספר יהושע (יד, א): "ואלה אשר נחלו בני ישראל בארץ כנען". וכך בעוד מקומות.
וכך אנחנו אומרים בתפילה לשלום המדינה: "חזק את ידי המתנחלים ואת ידי מגני ארץ קדשנו..."

ובתפילה לשלום החיילים: "מי שברך אבותינו אברהם יצחק ויעקב, הוא יברך את המתנחלים ואת חיילי צבא ההגנה לישראל, העומדים על משמר ארצנו. ייתן ה' את אויבינו הקמים עליהם נגפים לפניהם. הקב"ה ישמור ויציל את המתנחלים ואת החיילים מכל צרה וצוקה וכו'".

------------------
פורסם גם במדור "רביבים" מהעיתון 'בשבע'.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il