ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש מדורים הלכה פסוקה

ארץ חמדה גזית

פרק 231

תוקפו של סיכום בעל פה עם עובד על תנאי שכר

לחץ להקדשת שיעור זה
דיין
הלכה פסוקה (240)
הרב עקיבא כהנא
230 - הלוואה או השקעה
231 - תוקפו של סיכום בעל פה עם עובד על תנאי שכר
232 - אחריות לתאונה שאירעה בין שני כלי רכב
טען עוד
הרב עדו רכניץ

המקרה בקצרה:
התובע הוא עובד אבטחה בישוב, והנתבעת היא האגודה השיתופית של הישוב. במסגרת תפקידו התובע קיבל שכר שעתי, במהלך חודש ספטמבר 2019, הרבש"ץ הודיע לו כי הוא מתמנה לסגנו, וכי הוא יקבל כשכר 1,500 ₪ לחודש. הקורס שאותו היה אמור התובע לעבור נדחה, והרבש"ץ הסביר לתובע שעליו לרשום את שעות העבודה. לאחר שיעבור את הקורס, הוא יקבל את השכר הקבוע כסגן רבש"ץ למפרע, כהשלמה לשכר השעתי שאותו הוא יקבל בינתיים.
בחודש יוני 2020 התובע נפגש עם הרבש"ץ ומזכיר הישוב על מנת שיחתמו על חוזה עבודה חדש, ובהזדמנות זו הוא הזכיר כי עליו לקבל השלמת שכר למפרע. הרבש"ץ סירב לכך בטענה שהתובע לא ביצע את המשימות המוטלות על סגן רבש"ץ. לטענת התובע הוא ביצע כמעט את כל התפקידים של סגן רבש"ץ, וכל הבקשות של הרבש"ץ מולאו על ידו. מזכיר הישוב טען כי בהתחלה הוא חשב שיש לשלם לתובע שכר קבוע, אך לבסוף חזר בו.

פסק הדין:
הנתבעת תשלם לתובע השלמת שכר ל-1500 ₪ כפי שהובטח לו.

נימוקים בקצרה:

א. סיכום בעל פה מחייב
לפי ההלכה סיכום בעל פה מחייב בין הצדדים, אם נעשה לאחריו מעשה קניין. בהקשר של שכירות פועלים מעשה הקניין השכיח ביותר הוא התחלת עבודה (שו"ע חו"מ שלג, א) ולכן במקרה שהעובד עבד לאחר סיכום בעל פה, יש תוקף מחייב לסיכום. הנתבעת הבטיחה לתובע בחודש ספטמבר שכר קבוע של 1,500 ₪, ולאחר מכן התובע עבד ולכן נכרת בין הצדדים הסכם שכר חדש ומחייב.

ב. האם היה על התובע לבצע את כל המשימות של סגן רבש"ץ על מנת לקבל את שכרו
לטענת הנתבעת, התובע לא ביצע את כל הפעולות שמצופה מסגן הרבש"ץ לבצע, ולכן לא מגיע לו שכר מלא עבור עבודתו. בית הדין לא קיבל את הטענה, משום שעבודה מסוג זה אינה מאופיינת בשעות עבודה קבועות, אלא באחריות ובמילוי משימות המוטלות על העובד. כיוון שהתובע ביצע את כל המשימות שהוטלו עליו, אין אפשרות לשלול חלק משכרו.
עוד בנושא הלכה פסוקה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. לחץ כאן להעברת שאלתך לרב.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il