בית המדרש

  • מדורים
  • זוגיות
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ציפורה בת דוד

פחד בין בני הזוג

אנו רואים לעיתים אשה הפוחדת מבעלה ולעיתים, בעל הפוחד מאשתו. בשום פנים אין להשלים עם הרגשה כזו.

undefined

הרב אליקים לבנון

סיוון התשס"ו
2 דק' קריאה
שאלה:
בעלי אדם טוב ואני מעריכה אותו, אך לפעמים הוא מגיב בצורה מאד חדה וחריפה, עד שיש לי הרגשה שאני פוחדת ממנו. האם אישה צריכה לפחוד מבעלה?
תשובה:
חכמים הדריכו אותנו לבניית מערכת יחסים תקינה בין בעל לאשתו: "האוהב את אשתו כגופו, ומכבדה יותר מגופו"(יבמות סב:). בין ההדרכות לא מצאנו נוסח של 'המפחיד את אשתו'. לעומת זאת, מצאנו במסכת שבת) קה(: על הכועס כעס חיובי, כדי להטיל אימה על אנשי ביתו, ומקרע בגדים או שובר כלים בחמתו. והנה הרמב"ם כותב (דעות ב, ג), שאסור לאדם לכעוס. ואם רצה להטיל אימה על בני ביתו, יראה עצמו בפניהם כאילו הוא כועס , כדי להחזירם למוטב. אם כן, בדרך כלל אין להשתמש בכעס כמכשיר, אלא בשעה של התפרקות בביתו או התפרקות ציבורית, שם יש מקום להטיל אימה כדרך תשובה. ובכל זאת, אנו רואים לעיתים אישה הפוחדת מבעלה ולעיתים, בעל הפוחד מאשתו. כמובן, לא מדובר על אלימות או חשש מפניה, אלא על הרגשה כללית של שתלטנות וכדומה. בשום פנים אין להשלים עם הרגשה כזו, ויש לפעול כראוי לתיקונה.

ממה נובעת הרגשת הפחד? כמה סיבות לדבר. לפעמים, מקרין אחד מבני הזוג בטחון עצמי גבוה, המערער את בטחון בן זוגו. אחת התגובות לכך היא הרגשת פחד אצל מי שמאבד את בטחונו. לעיתים, הפחד נוצר באופן מכוון, דווקא על ידי אותו בן זוג המרגיש שהשני טוב ממנו או מוכשר ממנו, והוא מחפש דרך לנטרל את יכולתו של בן זוגו, באמצעות הטלת פחד עליו. למשל, בעל הבודק כל יום את חשבון המכולת שלו, ועוקב בקפדנות אחרי הקניות, לדעת שחלילה אשתו לא קנתה דבר מה מיותר. זו צורת השתלטות מכוונת, הזורעת פחד בלב האישה. יש בעל המגביל את אשתו בשיחות טלפון, כאילו כדי לחסוך בהוצאות. גם כאן התגובה הפשוטה היא פחד. ויש המגיב בכעס לכל דבר, וגורם לפחד.

ולשאלתך, כיצד לצאת ממעגל שלילי זה?
"מי שם פה לאדם"
תקשורת של דיבור בכוחה לחולל נפלאות.
מדבריך לא ברור האם את חושבת שבעלך מגיב בטבעיות, אלא שאצלך נולד הפחד, או שמא בעלך מתכוון להטיל מוראו עליך. כך או כך, נסחי לעצמך נוסח של שאלה, למשל: בעלי היקר, התגובה שלך מאד דרסטית, והיא גורמת לי להרגיש ממש פחד ממך. אינני יכולה להמשיך באופן כזה. בוא נדבר, ונמצא את הדרך הנכונה, כיצד תוכל להגיב מבלי להפחיד אותי. אם לדעתך בעלך מרוצה ואפילו מתכוון לגרום לך תחושת פחד, הסגנון צריך להיות שונה מעט: בעלי היקר, אני מרגישה שאתה חושב שרק בעזרת הטלת פחד אפשר לנהל בית. מכאן ואילך פשוט אפסיק לפחד, וכדאי מאד שנשב לשוחח על הנושא, כיצד להוביל את משפחתנו ללא פחד. אגב, תגובות כאלה נכונות בין באשה הפוחדת מבעלה, ובין בבעל הפוחד מאשתו. יש להעלות את הנושא בשיחה גלויה, לנתח יחד מדוע נוצרה הרגשה כזאת, ויחדיו להגיע ל
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il