בית המדרש

  • מדורים
  • זוגיות
לחץ להקדשת שיעור זה

הרהורי עבירה קשים מעבירה

אני נשוי ובעל משפחה. ביני לבין אשתי יש קשר מצוין, אבל במסגרת עבודתי אני פוגש בנשים אחרות, ובלי לרצות אני חושב עליהן. חשבתי לשתף את אשתי במחשבות אלו, אולי היא תצליח לעזור לי להתגבר עליהן. האם זה נכון או שיש דרך אחרת?

undefined

הרב אליקים לבנון

אדר תשס"ז
2 דק' קריאה
שאלה:
אני נשוי ובעל משפחה. ביני לבין אשתי יש קשר מצוין, אבל במסגרת עבודתי אני פוגש בנשים אחרות, ובלי לרצות אני חושב עליהן. חשבתי לשתף את אשתי במחשבות אלו, אולי היא תצליח לעזור לי להתגבר עליהן. האם זה נכון או שיש דרך אחרת?

תשובה:
מחשבות של גבר על נשים זרות אינן דבר שהתחיל בדורנו, כבר התורה מזהירה ומצוה: "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם". במסכת ברכות (דף י"ב) מבארים חז"ל, שלא תתורו אחרי עיניכם - "זה הרהור עבירה" וכידוע, "הרהורי עבירה קשים מעבירה" (יומא כ"ט).

וביחס לשאלתך, בראש ובראשונה אל תשתף את אשתך במחשבות העוברות עליך. בדרך כלל, אשה רגישה מאד לכך, וזה פוגע בה פגיעה שלעיתים איננה יכולה להרפא. לכן, הדרך היא שאתה תתמודד עם הנושא, תוכל להעזר בחבר או ברב שילווה אותך, אך בעניין זה, שיתוף אשתך לא יועיל ויכול להזיק.

דרך טובה ללכת בה היא הניתוח וההבנה של מה שמתרחש בנפשך. לכל אחד מאיתנו יש דמיון, וגם דעת ותבונה. הדמיון הוא כח נפלא, אשר מחד, הוא נותן לנו את האפשרות לזכור דברים, לראות ראיה מופשטת וכד', אך מאידך, הוא מעורר בנו סערות של תאוות ויצרים. אסור לתת לדמיון להשתלט על חיינו ולהוביל אותם. המחשבות הזרות שהנך שואל עליהן, באות כתוצאה מדמיונות, ועלינו מוטל להשתלט על כח הדמיון, ולגרום לו להיות מובל ולא מוביל. מיוחדת היא בזה תורת ישראל, הדורשת שליטה לא רק על המעשים אלא גם על המחשבות והדמיונות. ההשתלטות על הדמיון נעשית באמצעות השכל, הדעת והתבונה, המבהירים לנו, שאין ממש במחשבות האלה, ודרך החיים חייבת להתנהל ע"פ התובנה, שיש לנו בית טוב ושמח, עם אשה וילדים המצפים לשובנו בכל יום, ועימם אנו בונים ומקימים עולם מלא.

בנוסף, כדאי שתקבל על עצמך לראות עוד ועוד את מעלותיה של אשתך, ולציין זאת לעצמך, אפילו בפנקס, ובכל יום להוסיף עוד תכונה טובה, מידה טובה שמצאת באשתך. על ידי כך תחזק האהבה שבינך לבינה, וגם זה יסייע להגביר את השכל על הדמיון.

וכמו שלאדם הראשון הייתה רק אשה אחת אשר עמה יכול היה להתחבר ולבנות, כך תרגיש גם אתה, שאין לך בעולם אלא את אשתך, ובכך יסולק החושך ויאיר האור את ביתכם.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il