בית המדרש

  • אורות המלחמה
לחץ להקדשת שיעור זה
אורות המלחמה פרק ו

לב האומות

אופי לכל עם / לב האומות.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תמוז תשס"ח
3 דק' קריאה
כָּל הָעַמִּים מִתְפַּתְּחִים, וְיוֹצְאִים אֶל הַפֹּעַל עַל־יְדֵי תְּנוּעוֹתֵיהֶם הַטִּבְעִיּוֹת. הַמִּלְחָמוֹת מַעֲמִיקוֹת אֶת הָעֵרֶךְ הַמְיֻחָד שֶׁל כָּל עַם, עַד שֶׁמִּתְבַּלֶּטֶת צוּרָתוֹ וְיוֹצֵאת אֶל הַפֹּעַל בְּהִגָּמְרָהּ בְּכָל פְּרָטֵי עֳמָקֶיהָ. יִשְׂרָאֵל הוּא הָאַסְפַּקְלַרְיָא הַכְּלָלִית שֶׁל כָּל הָעוֹלָם, וְכָל זְמַן שֶׁיֵּשׁ עַם בָּעוֹלָם, שֶׁלֹּא יָצָא אֶל הַפֹּעַל הַגָּמוּר בְּכָל תַּכְסִיסָיו, יֵשׁ כֵּהוּת לְעֻמַּת זֶה בָּאוֹר הַסָּפוּג שֶׁל כְּנֶסֶת־יִשְׂרָאֵל. עַל־כֵּן בְּכָל זְמַן שֶׁמַּלְכֻיּוֹת מִתְגָּרוֹת זוֹ בְּזוֹ יוֹצְאִים אֶל הַפֹּעַל צִיּוּרִים מְיֻחָדִים לְהַשְׁלָמָתָם שֶׁל הָעַמִּים, וּמִמֵּילָא יִוָּלֵד כֹּחַ־הַשְׁלָמָה בִּכְנֶסֶת־יִשְׂרָאֵל וְהִיא מְצַפָּה לְרַגְלוֹ שֶׁל מָשִׁיחַ שֶׁיָּבוֹא וְיוֹפִיעַ בִּמְהֵרָה בְּיָמֵינוּ.
כָּל הָעַמִּים מִתְפַּתְּחִים, וְיוֹצְאִים אֶל הַפֹּעַל עַל־יְדֵי תְּנוּעוֹתֵיהֶם הַטִּבְעִיּוֹת. הַמִּלְחָמוֹת מַעֲמִיקוֹת אֶת הָעֵרֶךְ הַמְיֻחָד שֶׁל כָּל עַם, עַד שֶׁמִּתְבַּלֶּטֶת צוּרָתוֹ וְיוֹצֵאת אֶל הַפֹּעַל בְּהִגָּמְרָהּ בְּכָל פְּרָטֵי עֳמָקֶיהָ.

אופי לכל עם
הרב מלמד אותנו בפרק זה יסודות חשובים ביותר. כל עם מתפתח על ידי הוצאה אל הפועל של הכוחות הטמונים בו. לכל עם יש אופי, ישנו כוח מיוחד שעליו לגלות. המלחמות מעמיקות את הערך המיוחד של כל עם. הן נובעות מכך שעם מרגיש שעם אחר דוחק את רגליו, ועל מנת להגן על עצמו הוא יוצא למלחמה. גם העם האחר רוצה לשמור על ייחודו ומהותו, ועל כן אף הוא נאבק בכל כוחו. המאבקים הם בין הצדדים השונים שיש לכל עם, ועל ידי המאבקים מתבררים הדברים. כפי שבכל דיון כל דעה מתבררת יותר על ידי ההתנצחות עם הדעה השונה, כך גם המאבקים בין העמים מגלים את הצורה המיוחדת של כל עם.

יִשְׂרָאֵל הוּא הָאַסְפַּקְלַרְיָא הַכְּלָלִית שֶׁל כָּל הָעוֹלָם, וְכָל זְמַן שֶׁיֵּשׁ עַם בָּעוֹלָם, שֶׁלֹּא יָצָא אֶל הַפֹּעַל הַגָּמוּר בְּכָל תַּכְסִיסָיו, יֵשׁ כֵּהוּת לְעֻמַּת זֶה בָּאוֹר הַסָּפוּג שֶׁל כְּנֶסֶת־יִשְׂרָאֵל.

לב האומות
ישראל הם הלב שבאומות 1 . רוב האנשים לא רגילים להסתכל באופן זה. ישנם אנשים שכאשר לומדים על סגולת ישראל, מתעורר בהם הצורך לחדד את השוני בין ישראל לעמים, עד כדי הפרדה מוחלטת של העם מן העולם, שכן יש פער עצום בין עם ישראל לשאר האומות. במבט זה נראה שהעולם מפריע לעם ישראל לגלות את שם ה'. אכן העולם מפריע, אך בלעדיו לא יוכל עם ישראל לגלות את מהותו. דבר זה דומה למלחמה בין הגוף לנשמה, שהגוף מפריע מאוד לנשמה להוציא את כוחותיה, אך לולא הגוף הנשמה ודאי לא תוכל להתגלות. כך בעולם יש לב, נשמה - עם ישראל, הזקוק לכל האיברים על מנת לגלות את מהותו העצמית.

ישנן שבעים אומות וישנם שבעים פנים לתורה. בישראל קיימת תמצית כל הכשרונות והכוחות שבעולם כולו. הקדוש ברוך הוא מצווה את משה, "וכתבת על האבנים את כל דברי התורה הזאת באר היטב" 2 , בשבעים לשון 3 . לשם מה יש לכתוב את התורה בלועזית, וכי לשון הקודש איננה מספיקה?! לכאורה לא ניתן לגלות את כל האור שבתורה בעזרת שפות זרות, שחסרות בהן המילים המתאימות לכך, והן עלולות להנמיך את אור התורה. אנו יודעים ששפת הקודש איננה רק אמצעי להעברת מסרים, אלא יש בה עומקים פנימיים ומשמעויות נסתרות. אם כן, מהי המעלה בתרגום התורה לשאר הלשונות? לכל שפה ישנה דרך ביטוי מיוחדת, סגנון ומשמעות מלים, שאינם קיימים בשאר השפות. שבעים הלשונות הן שבעים גילויים של בירורים שונים. כך לכל עם ישנה ייחודיות. עם ישראל כולל הכל באופן רוחני, אסקפלריא של העולם כולו, מעין ראי שדרכו ניתן לראות את הגוונים השונים שבעולם כולו. אלא שהגוונים מופיעים בעם
ישראל בצורה תמציתית, ואילו כל עם אחר מגלה את אופיו באופן מפורש ומפורט. אם כן, ישנו קשר בין גילוי עם ישראל בהופעתו השלמה, לבין גילוי שאר העמים. כשהעמים מבררים את דרכם, הנקודות המבוררות שבות למקורן ומאירות באור חדש בעם ישראל. וכל זמן שהעמים אינם מגיעים לגילויים, אור ישראל אינו מלא.

עַל־כֵּן בְּכָל זְמַן שֶׁמַּלְכֻיּוֹת מִתְגָּרוֹת זוֹ בְּזוֹ יוֹצְאִים אֶל הַפֹּעַל צִיּוּרִים מְיֻחָדִים לְהַשְׁלָמָתָם שֶׁל הָעַמִּים, וּמִמֵּילָא יִוָּלֵד כֹּחַ־הַשְׁלָמָה בִּכְנֶסֶת־יִשְׂרָאֵל וְהִיא מְצַפָּה לְרַגְלוֹ שֶׁל מָשִׁיחַ שֶׁיָּבוֹא וְיוֹפִיעַ בִּמְהֵרָה בְּיָמֵינוּ.


הרב לימד אותנו שההתגרות בין האומות הן בירורי ההופעה של כל עם ועם. ממילא כנסת ישראל נעשית מושלמת יותר ואם כן ודאי שהיא מתקדמת לקראת העתיד המצופה, רגלו של משיח שיבוא במהרה בימינו. כך מבאר הרב באופן עמוק את כוונת חז"ל, שאמרו "אם ראית מלכויות מתגרות אלו באלו, צפה לרגלו של משיח" 4 . המלחמה היא אי סדר שמטרתו לבטל את הסדר שקדם לו, ומתוך כך להצמיח כוחות חדשים, טובים יותר. כנסת ישראל מתקרבת אל שלמותה ומתקדמת אל השלב הבא בגאולה.^ 1.עיין ספר הכוזרי ב, לו. "ישראל באומות כלב באיברים".
^ 2.דברים כז, ח.
^ 3.רש"י שם. ועיין גם דברים א, ה בענין "הואיל משה באר את התורה", וכתב רש"י שם "בשבעים לשון פירשה להם" ומקורו בתנחומא. אכן, עיין בספר הכתב והקבלה שם, שכתב "אין כוונתם על לשונות שאר העמים, כי מה תועלת היה להם לישראל מזה וכו' אבל דרך רבותינו לקרוא הכוונה והמכוון במאמר במלח לשון וכו' רוצה לומר בשבעים כוונות".
^ 4.בראשית רבה מב, ז. "אמר רבי אלעזר בר אבינא: אם ראית מלכויות מתגרות אלו באלו צפה לרגלו של משיח. תדע שכן, שהרי בימי אברהם על ידי שנתגרו המלכויות אלו באלו באה הגאולה לאברהם".
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il