בית המדרש

  • אורות המלחמה
לחץ להקדשת שיעור זה
אורות המלחמה פרק ז

זו המציאות

זו המציאות / התפתחות עמוקה / ראייה עמוקה.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תמוז תשס"ח
3 דק' קריאה
מִתְגַּלֶּה בִּכְנֶסֶת־יִשְׂרָאֵל צִבְעָהּ הָעַצְמִי, הוֹלְכִים הַכֹּחוֹת וּמִתְפַּתְּחִים, הוֹלֶכֶת וְשָׁבָה לָהּ הַחָכְמָה, הַגְּבוּרָה הַיֹּשֶׁר וְהַטָּהֳרָה הַפְּנִימִית, הוֹלֶכֶת הָאֻמָּה וְנִבְנֵית, מִתְתַּקֶּנֶת הִיא לִגְאֻלָּתָהּ, גְּאֻלַּת עוֹלָמִים, פּוֹרַחַת הִיא בְּיִפְעַת תִּפְאַרְתָּהּ. מִתּוֹךְ הֲמוֹן גַּלֵּי הַצָּרוֹת הָעוֹבְרִים עָלֶיהָ, מִכָּל הַגּוֹיִים, מִכָּל הַנְּפוּצוֹת, הִיא מַכְנִיסָה הוֹן רַב דֵּעָה וּמְעוֹף הַבָּטָה לַמֶּרְחַקִּים וּמוֹסִיפָה אֶת הַצְּדָדִים הַטְּהוֹרִים שֶׁמִּבַּחוּץ עַל רְכוּשָׁהּ הָעַצְמִי. קִנְאַת עַם מִתְגַּבֶּרֶת, הַכָּרַת עַצְמוּתָהּ מִתְגַּדֶּלֶת. הִיא יוֹדַעַת כְּבָר שֶׁיֵּשׁ לָהּ אֶרֶץ, שֶׁיֵּשׁ לָהּ שָׂפָה, סִפְרוּת, שֶׁיֵּשׁ לָהּ צָבָא – הִיא הִתְחִילָה לְהַכִּיר בְּמִלְחֶמֶת עוֹלָם זוֹ. וְעַל כֻּלָּם יוֹדַעַת הִיא, שֶׁיֵּשׁ לָהּ אוֹר חַיִּים מְיֻחָדִים, שֶׁהֵם מְעַטְּרִים אוֹתָהּ וּמְעַטְּרִים אֶת הָעוֹלָם כֻּלּוֹ עַל־יָדָהּ, וְעַל־יְדֵי כָּל זֶה יַחַד יוֹדַעַת הִיא אֶת חָסְנָהּ כִּי עֹז לָהּ בֶּאֱלֹהֵי אֱמֶת.מִתְגַּלֶּה בִּכְנֶסֶת־יִשְׂרָאֵל צִבְעָהּ הָעַצְמִי, הוֹלְכִים הַכֹּחוֹת וּמִתְפַּתְּחִים, הוֹלֶכֶת וְשָׁבָה לָהּ הַחָכְמָה, הַגְּבוּרָה הַיֹּשֶׁר וְהַטָּהֳרָה הַפְּנִימִית, הוֹלֶכֶת הָאֻמָּה וְנִבְנֵית, מִתְתַּקֶּנֶת הִיא לִגְאֻלָּתָהּ, גְּאֻלַּת עוֹלָמִים, פּוֹרַחַת הִיא בְּיִפְעַת תִּפְאַרְתָּהּ.


זו המציאות
הרב מתאר את המציאות כפי שהוא רואה אותה. הרב רואה שכנסת ישראל מתגלה בצבע העצמי שלה. כנסת ישראל מתחילה לגלות את עצמיותה. ישנה פריחה והתקדמות במהלכי גאולת ישראל. לכאורה, יש לשאול, הרי בפועל אנו רואים בעיקר צרות וקשיים. לכך מתייחס הרב בהמשך.

מִתּוֹךְ הֲמוֹן גַּלֵּי הַצָּרוֹת הָעוֹבְרִים עָלֶיהָ, מִכָּל הַגּוֹיִים, מִכָּל הַנְּפוּצוֹת, הִיא מַכְנִיסָה הוֹן רַב דֵּעָה וּמְעוֹף הַבָּטָה לַמֶּרְחַקִּים וּמוֹסִיפָה אֶת הַצְּדָדִים הַטְּהוֹרִים שֶׁמִּבַּחוּץ עַל רְכוּשָׁהּ הָעַצְמִי. קִנְאַת עַם מִתְגַּבֶּרֶת, הַכָּרַת עַצְמוּתָהּ מִתְגַּדֶּלֶת. הִיא יוֹדַעַת כְּבָר שֶׁיֵּשׁ לָהּ אֶרֶץ, שֶׁיֵּשׁ לָהּ שָׂפָה, סִפְרוּת, שֶׁיֵּשׁ לָהּ צָבָא – הִיא הִתְחִילָה לְהַכִּיר בְּמִלְחֶמֶת עוֹלָם זוֹ. וְעַל כֻּלָּם יוֹדַעַת הִיא, שֶׁיֵּשׁ לָהּ אוֹר חַיִּים מְיֻחָדִים, שֶׁהֵם מְעַטְּרִים אוֹתָהּ וּמְעַטְּרִים אֶת הָעוֹלָם כֻּלּוֹ עַל־יָדָהּ, וְעַל־יְדֵי כָּל זֶה יַחַד יוֹדַעַת הִיא אֶת חָסְנָהּ כִּי עֹז לָהּ בֶּאֱלֹהֵי אֱמֶת.


התפתחות עמוקה
אף הצרות עוזרות להתקדמות, שכן הן ממרקות. גם הפיזור של עם ישראל בכל הארצות, יש לו צד של מעלה. כך יש לו אפשרות לקבץ מעלות מעמים שונים. בחוץ ישנם הנהגות טובות, מדעים חשובים, שעם ישראל מאמץ בדרכו. עוד רואה הרב את ההתעוררות הלאומית בישראל, את השאיפה לארץ ישראל ההולכת ומתגברת, והשאיפה לחידוש השפה העברית. כל אלו מראים שהגענו להכרה שיש לנו ארץ ושפה. ובמלחמת העולם, בהקמת הגדוד העברי, יש לנו גם צבא. אמנם כל אלו היו בשלב התחלתי, אבל הרב כבר ראה את כל ההמשך העתיד לצמוח מגרעינים ראשוניים אלו.

ראייה עמוקה
הרב מתאר מה שראה לנגד עיניו, מה שרבים אחרים לא ראו. הרב רואה את העומק הטמון בכל תופעה. הכל מתוך מבט עמוק של אמונה גדולה, שריבונו של עולם מנהל את עולמו, ומתוך הכרה פנימית מהו תפקידו של עם ישראל ומהי משמעותה של כל תופעה המתרחשת בעם ישראל. אחר שלומדים את יסודות התורה, ולומדים מהי סגולת ישראל ומהו מקומו של עם ישראל בעולם, ומתבוננים בתופעת ההתעוררות של עם ישראל לשוב אל ארצו, יכולים לראות התפתחות נפלאה. יש יותר חכמה, יותר גבורה, יותר יושר, יותר טהרה פנימית ושאיפות מוסריות חדשות. ר' יהודה גרשוני 1 , גאון בכשרונותיו, מהמיוחדים שבתלמידי ישיבת מרכז הרב, סיפר באחד מימי ג' אלול, שהרב היה הולך בסימטאות החרבות של ירושלים ורואה כיצד הן נבנות. נפשו הייתה מתרחבת ומתפעמת למראה ההתפתחות. ר' יהודה לא הבין ממה התפעל הרב. הרב ראה דברים אחרים. אלו לא היו דמיונות, כי אם עומק המציאות. מי שיודע מהי גאולת ישראל, יודע שכל צעד קטן הוא דבר עצום. מתוך הידיעה אודות עניינו של משיח, ואודות גודל המהפכה העולמית שתיגרם בעקבותיו - כל סימן קטן במציאות נהיה בעל חשיבות עצומה, שכן הוא מגלה מגמה אדירה ועליונה. עלינו ללמוד מהרב להסתכל כך על המציאות, בעומק.^ 1.מחבר ספר "משפט המלוכה" על הלכות מלכים לרמב"ם.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il