חסידות סקווירא

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

חסידות סקווירא (נהגה: סקוור) היא חצר חסידית שמקורה בעיר האוקראינית סקווירא (Skvira). כיום מנהיג את החסידות הרב דוד טוורסקי, היושב בניו סקוור, ניו יורק.

תולדות החסידות[edit]

הרב הראשון בעיירה סקווירא היה רבי נפתלי צבי, נינו של הבעל שם טוב. לאחר פטירתו בשנת 1748, נבחר חתנו, רבי יצחק טוורסקי, בנו השביעי של רבי מרדכי מצ'רנוביל (1730-1787) להיות רב העיירה. בניגוד לאביו, היה רבי יצחק אדם עצור ונמנע ממתן דרשות ציבוריות וכך נהגו גם ממשיכיו. בניגוד לנוהג החסידי, עסק רב יצחק בלימוד טקסטים פילוסופיים יהודים. רבי יצחק נפטר בשנת 1837.

אחריו כיהן בנו רבי דוד, הידוע בכינויו "ר' דוד'ל". אף הוא המשיך במסורת השתיקה המשפחתית וצוטט כאומר "אנחנו נשארים בשקט, ונשארים בשקט, אחר-כך הולכים לנוח מעט וממשיכים להיות בשקט". ב-1914 עזב רבי דוד את סקווירא לקייב בעקבות המהפכה הבולשביקית שם נותר עד מותו ב-1919. בכך נסתם הגולל על החסידות בעיירה סקווירא.

בנו של רבי דוד, רבי יעקב יוסף (1900-1968) התחתן עם נכדתו של רבי יששכר דב רוקח (הראשון) מבלז. לאחר נישואיו התגורר אצל חותנו רבי פניעלע מאוסטילה, לאחר מכן עבר לקלאראש ברומניה. לאחר מלחמת העולם השנייה היגר לארצות הברית אך נוכח החומרנות והדקדנטיות שפגש ביקש לבנות לחסידיו מתחם מגורים כפרי רחוק מהמרכזים העירוניים. לכן ייסד קהילה במחוז רוקלנד (Rockland County) שבניו יורק וקרא לה ניו סקוור. היה זה השטעטל הראשון בארצות הברית.

לאחר מותו ב-1968 ירש את מקומו בנו רבי דוד טוורסקי.

כיום מונה חסידות סקווירא כחמשת אלפים משפחות, כאלף שמונה מאות משפחות מתגוררות בעיירה ניו סקוור.

סקווירא בורו-פארק[edit]

כאמור, עם פטירתו של רבי דוד טברסקי ב-1919 התמנה בנו רבי יעקב יוסף כאדמו"ר. בשנת 1923 עבר אחיינו רבי יצחק טברסקי, בן-אחיו הגדול רבי מרדכי טברסקי שנפטר בסמוך לאביהם רבי דוד, לארצות הברית והקים חצר חסידית בניו יורק במקביל לחצר הוותיקה באירופה. רבי יצחק נפטר בניו יורק בשנת 1941 ובמקומו כיהן בנו רבי דוד טברסקי שנפטר בשנת 2001, ובמקומו מכהן כיום בנו רבי יחיאל מיכל טברסקי כאדמו"ר מסקווירא בבורו פארק. חסידות סקווירא בבורו פארק היא מצומצמת יותר ומפורסמת פחות מאחותה הבכירה שהוקמה לאחר השואה בניו סקוור שבמדינת ניו יורק.

חסידות שיצאו מחסידות זו[edit]

  • חסידות שפיקוב

אישים מפורסמים מחסידות זו[edit]

  • הרב יוחנן וואזנר שליט"א בעל שו"ת חיי הלוי.
  • הרב נחמן יחיאל מעכיל שטיינמעטץ שליט"א גדול הפוסקים בבורו פארק.