ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

קבורה בלילה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה תשרי תשע"ז

קבורה בלילה


הרב חיים שרייבר

שאלה:
אני מתגורר בחו"ל ול"ע נפטר ילד קטן וקברוהו בו ביום
שאלותיי:
1 - מדוע, אם אני מבין נכון, אסור לקבור בחו"ל בלילה?
2 - מדוע אם-כן נקבר הילד בלילה?
3 - האם יש הבדל בעניין בין אשכנזים לספרדים?
בתודה ובברכה

תשובה:
שלום
האיסור להלין את המת מחייב לקבור את המת בהקדם, ולהימנע מלהלין את גופתו בלא קבורה. כל המלין את מתו עובר באיסור לא תעשה, שנאמר (דברים כא, כג): "לֹא תָלִין נִבְלָתוֹ עַל הָעֵץ, כִּי קָבוֹר תִּקְבְּרֶנּוּ בַּיּוֹם הַהוּא". ולדעת הרבה פוסקים אם המת נפטר במשך היום, מצוות עשה לקברו לפני שקיעת החמה, שנאמר: "קָבוֹר תִּקְבְּרֶנּוּ בַּיּוֹם הַהוּא" (ספר החינוך מצוה תקלז, משנה ברורה סי' ע"ב ס"ק ו'). הרמב"ן הוסיף שהמלין את מתו בארץ ישראל עובר באיסור נוסף, שנאמר (דברים כא, כג): "וְלֹא תְטַמֵּא אֶת אַדְמָתְךָ אֲשֶׁר ה' אֱלוֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה".
מצוה להזדרז ולקבור בסמיכות למועד הפטירה. כשלא הספיקו לקבור את הנפטר עד שקיעת החמה, או שנפטר בערב, המצווה לקוברו עד סוף הלילה. מצוה זו חלה על קרובי הנפטר המצווים לקבור את מתם.
טעם המצוה - כבודו של המת. כיון שעיקר האדם זו הנשמה שבו, וכשיצאה הנשמה מקרבו יש ביזיון גדול בהשהיית גופו בלא קבורה. ועוד, שכיוון שהאדם נברא בצלם אלקים, כשדמותו מתבזית כביכול גם כבוד שמיים נפגם, ועל כן נצטוונו שלא להלין את המת. (ישנם מצבים שבהם מותר להשהות את הנפטר כגון: לצורך דברים הכרחיים לכבודו של המת מותר להלינו, שאם צריך להמתין כדי להביא לו תכריכים וארון, או כדי להודיע לקרוביו. וכן כשנפטר בערב, וצריכים כמה שעות כדי לפרסם את מועד הלווייתו כדי שמכריו יוכלו ללוותו, מותר לדחות את הלוויה ליום המחרת (שו"ע יו"ד שנז, א).(בירושלים המנהג שאפילו לכבוד המת אין מלינים את המת).
כאמור, האיסור להלין את המת מחייב בין בארץ ובין בחו"ל, על כן טוב עשו שהזדרזו בקבורה.
תנחומים למשפחה ויהי רצון שלא ידעו עוד צער. תחל שנה וברכותיה.
חיים שרייבר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il