ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הכשרת הסכינים לפסח בשטיפה והדחה בלבד | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ט אדר תשע"ז

הכשרת הסכינים לפסח בשטיפה והדחה בלבד


כולל הלכה בית אל

שאלה:
לכבוד מרנן ורבנן שלום רב,

הכשרת סכינים לחג הפסח בדרך כלל מצריכה הגעלה ברותחין ובמקרים מסויימים אפילו ליבון (כפי שפסק מרן בשו"ע אור"ח סי’ תנא סע’ ג’)

אבל מה הדין במקרה שאדם בטוח בעצמו ומרגיש שיודע כמעט בוודאות שהוא (ואפילו אחרים) מעולם לא השתמשו בסכינים הללו לשום דבר שקשור לחמץ או אפילו לתערובת חמץ כלל ועיקר! כגון: אותו מנהל קצביה שאומר בביטחון גמור שהוא לא השתמש (לא הוא ואף לא אחרים) בסכינים של הקצביה, אלא אך ורק "בצונן" ולחיתוך בשרים ועופות בלבד!
כפי שהם וללא שום תערובת של תבלינים או משהו כזה (לאפוקי קצביות שבנוסף חותכים ומוכרים נקניקים מתובלים ופסטרמות וכיוצא בזה).

האם במקרה הנ"ל יהיה אפשר להורות לכתחילה להכשיר את הסכינים אך ורק על ידי "שטיפה והדחה" בצונן בלבד? האם מורים כן לכתחילה אף בסכינים?

כלומר, האם נאמר שה-"סכינים" דינם שווה לשאר כלי הסכו"ם, ומכיוון שלא באו במגע עם חמץ בכלל כל השנה כולה, וגם השתמשו בהם אך ורק בצונן כדלעיל - אז די להכשירם "לכתחילה" בשטיפה והדחה בלבד?

או שמא נאמר שה-"סכינים" דינם לא שווה לשאר כלי הסכו"ם, מכיוון שמרן ושאר הפוסקים (למיטב ידיעתי) הבדילו את ה-"סכינים" בדין מיוחד לעצמם, ובחומרא יתירה משאר כלי הסכו"ם, והצריכו שהכשרתם תהיה דווקא ברותחין או בליבון - ושאין להורות לכתחילה שדי בשטיפה והדחה ב-"סכינים", אפילו שלא באו במגע עם חמץ כל השנה כולה כמתואר לעיל?

אודה לכם אם תוכלו לציין בתשובתכם גם את מקורות הדינים. תודה.

ברוכים תהיו
בברכת התורה

תשובה:
שלום וברכה

מעיקר הדין הכלים אינם צריכים הכשרה.
אמנם לכתחילה טוב ונכון לשטפם היטב במים וסבון קודם החג משום.

הרחבה:
בסימן תמ"ז מביא הבית יוסף תשובת הרא"ש המתיר לאכול בפסח ממרקחת שמאכילים אותה בכלים המיועדים להכנת המרקחת בלבד ולא למאכלים אחרים.
מכאן משמע שמותר להשתמש גם בכלים שהקפידו לאורך כל השנה להשתמש בהם רק לבשר ולא למאכלים אחרים.
כמובן שתמיד טוב ונכון לשטוף את הכלים לפני השימוש בהם בפסח, כיוון שהדבר אינו דורש טרחה מרובה.

בברכה,
הרב עודד מילר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il