ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

בעלי מוגבלויות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ג אב תשע"ז

בעלי מוגבלויות


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
אני עובדת עם בעלי מוגבלויות שונים ובעיקר עם אנשים בעלי מחלות נפשיות לא פשוטות. מדובר באנשים שהיו בריאים ולפתע חלו, בלי סיבה נראית לעין. המחלה משפיעה מאד על החשיבה, היכולות ואורח החיים. זה מטריד אותי מבחינת המשמעות הרוחנית. מה נדרש מאדם כזה? כיצד הוא אמור להתמודד עם ניסיונות כאלה? זה לא מחלה פיזיולוגית שאדם סובל כאבים אז הוא אומר לעצמו, טוב, כואב לי אבל המוח שלי מתפקד, האישיות שלי קיימת. חשוב לי לציין שאני לא אומרת זאת כהתרסה חלילה אלא כתהייה / שאלה ורצון להבין (אם אפשר), מה מצופה מאדם כזה מבחינת העמידה בניסיון?
וגם- האם מבחינה רוחנית / קבלית יש משמעות מיוחדת לחולי כזה?

תשובה:
שלום רב:
חז"ל אומרים הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים. המשמעות היא שהקב"ה מאפשר מרחב של יצירה ובחירה חופשית בעניני יראת שמים. שאר הדברים הם מושגחים ונקבעים על ידי הקב"ה. לכן השאלה שלך היא בהחלט דורשת הסברה. הכיצד הקב"ה פוגע ביכולת של בני אדם להמשיך ולבחור בטוב . הכיצד הקב"ה ממצם את היכולת בעניני יראת שמים ובחיה חופשית.
אולם במבט נוסף ודאי שאנו מכירים בכך שמידת הכשרון והיכולת היצירתית היא משתנה מאדם לאדם. יש מכנה משותף בין כל בני האדם שיש להם בחירה חופשית אולם מהי נקודת הבחירה היא משתנה מאדם לאדם. הקב"ה חפץ בהתקדמות של האנושות. הקב"ה מזמן בעולם משמימות שונות לנפשות שונות. כל המשימות חשובות. כל אחד יש לו את המשימה שלו. אדם שיש לו מחלה נפשית הוא אינו חולה בכל כוחותיו. תמיד נשאר לו נקודה שבה הוא יכול להיות בריא ובה יש לו את נקודת הבחירה. זו המשישה שלו. אנו לא יכולים להעריך מי פועל יותר בעולם. יתכן שהאדם שיש לו קושי ומצליח לקום בבוקר עם חיוך פועל הרבה יותר מאדם יצירתי שלא מנצל את כ כוח הבחירה שלו.
מעבר לחשבון האישי ניתן לומר שהקשיים האנושיים שבהם אנו נפגשים נועדו לא רק להצמיח את האדם שנפגש עם הקושי אלא נועדו להצמיח את כל החברה. חברה נבחנת כיצד היא מתייחסת למי שקשה לו. המפגש שלנו עם אנשים פגועי נפש מגייס מאיתנו כוחות ונועד בכדי להצמיח אותנו.
ודאי שמשמעות הגאולה היא להגיע לעולם שכל ההתעות שלו באה בדרך של חיםם בריאים שהולכים ומתעלים. אולם כנראה שאנו עדיין א ראויים להיות בעום כל כך מתוקן. כנראה שחלק ממה שיצמיח אותנו זה המפגש עם הקשיים המפגש עם ההעדר. לכן יש עדיין בעולם מוות. לכן יש בעולם מחלות. לכן יש בעולם קשיים נפשיים. נתפלל שנהיה ראויים לגאולה.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il