ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

מתנות ובגדים חדשים בשנת האבל | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה שבט תשע"ט

מתנות ובגדים חדשים בשנת האבל


הרב משה ליב הכהן הלברשטט

שאלה:
אמי נפטרה לפני מספר חודשים, אני עדיין בתוך התקופה של שנים עשר חודשי האבל עליה, ברצוני לברר האם מותר לי ללבוש בגדים חדשים לכבוד החגים הקרבים ובאים, והאם מותר לי לתת או לקבל מתנות?

תודה רבה

תשובה:
מעיקר הדין נאסר לאבל על אביו או אמו ללבוש בגד חדש לבן ומגוהץ עד שיגיע הרגל אחר שלשים ויגערו בו חבריו, וכן נוהגים הספרדים, אבל האשכנזים נהגו לאסור כל בגד חדש כל י"ב חודש, ומכל מקום אף במקום שאסור ללבוש בגדים חדשים, אם מניח לאחר ללבשן ב' או ג' ימים הכל מותר אם צריך להם.

(שו"ע ורמ"א יו"ד סימן שפט סעיפים ג, ה, ושם בבאר הגולה, חכמת אדם כלל קסה סעיף כב, ערוה"ש סימן שפט סעיף יא, ילקוט יוסף הלכות אבלות סי' לח סעיף ג, פני ברוך סימן יח סעיף יא, נטעי גבריאל הל' אבילות ח"ב פרק י סעיפים יא - כב).

נהגו שאין אבל על אביו או אמו נותן או מקבל מתנות ובמיוחד דברים של שמחה כל י"ב חודש כדין שאילת שלום שאסור י"ב חודש, אולם במקרים שהמתנה מיועדת לסייע למקבל משום שהוא עני או בחתן וכלה שהמתנות מסייעות בהקמת ביתם ניתן להקל, ויש המקילים בכל זה, ומ"מ ראוי להחמיר בדבר אם לא במקום הצורך.

(שו"ע ורמ"א או"ח סימן תרצו סעיף ו ומ"ב ס"ק יז - כב, רמ"א יו"ד סימן שפה סעיף ג, ילקוט יוסף הלכות אבלות סי' כג סעיפים טז – יח, פני ברוך סימן טז סעיף יג, נטעי גבריאל הל' אבילות ח"ב פרק יד סעיפים ט - יד).

"המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים".
(על אב ואם מנחמים כל י"ב חודש, שו"ע יו"ד סימן שפה סעיף ב).

מייסד וראש תוכנית "יורו" להכשרת רבנים ומנהיגים לקהילות בארץ ובתפוצות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il