ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

השבת אבידה ברשת החברתית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ד אדר ב' תשע"ו

השבת אבידה ברשת החברתית


הרב יאיר וסרטיל

שאלה:
מצאתי אבידה המצויה בציבור במקום ציבורי, האם אוכל לפרסם את המציאה הזאת ברשת החברתית פייסבוק? אם אפשר אשמח למקורות ותשובה מפורטת.

תשובה:
נאמר בתורה "והשבתו לו", ודרשו חז"ל: ראה היאך תשיבנו לו, כלומר מהי ההשבה הטובה ביותר. בוודאי שבעידן הרשתות החברתיות יש יכולת פרסום גדולה יותר, ולכן ניתן להשתמש בה כפי שבזמן המקדש היו משתמשים ב"אבן הטוען". אולם אני מסייג זאת בשני סייגים.
ראשית, הרשתות החברתיות מגיעות אמנם לתפוצה גדולה יותר, אך התפוצה אינה לפי אזור גיאוגרפי, ואילו אבידות שייכות לרוב למאבד שהגיע דווקא מהאזור הגיאוגרפי הקרוב למקום המציאה. לכן במקרה כזה הרשת אינה טובה יותר מאשר מודעות באזור המציאה. פרט לכך ישנם אנשים שאינם מחוברים לרשתות אלו. לכן הפרסום ברשת יכול לבוא בנוסף לפרסום פיזי באזור ולא במקומו. מקרה חריג הוא כשמסתבר שהמאבד אינו מהאזור, או שלא סביר שיימצא באזור, כגון שנמצאה מצלמה באמצע מסלול טיול, באופן שלא מסתבר שהמאבד עדיין נמצא בקרבת מקום ויטרח לשוב כדי למצוא את המצלמה. במקרה זה אכן הפרסום היעיל הוא דווקא ברשתות.
שנית, יש לשקול היטב מהי טובת הציבור. אם יפרסמו כל אבידה קטנה ברשתות, זה יהווה הטרדה גדולה לכל הציבור, עד כדי מצב שכל מאבד יעדיף לוותר על אבידתו ולא להיות מוצף כל החיים בהודעות רבות (ראה בגמרא שעשתה חשבון דומה לגבי הסברא לתקן השבת אבידה בסימנים, על הצד שסימנים דרבנן). לכן פרסום כזה מתאים דווקא במקרים יוצאי דופן, כגון שמדובר באבידה יקרה כספית או רגשית, ולא בכל מצב.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו





את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il