רבי אריה לייב הכהן הלר

מתוך ויקישיבה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי אריה לייב בן רבי יוסף הכהן הלר (בכינויו הנפוץ הקצות החושן) (ה'תק"ה, קאלוש - י"ט בטבת, ה'תקע"ג, סטרי) רב, פוסק וראש ישיבה. התפרסם בעיקר בגלל ספרו הידוע קצות החושן, שהפך לספר יסוד בעולם הלימוד ופסיקת ההלכה.

ביוגרפיה[עריכה]

נולד בעיירה קאלוש שבגליציה, לנכד רבי יום טוב ליפמן הלר, מצאצאי רש"י. כיהן ברבנות בעיירה רוזניאטוב בגליציה. בשנת תקמ"ח התמנה לרבנות בעיר סטרי, ולימד תלמידים רבים. היה ידוע בחריפותו הרבה ובהתנגדותו העזה לחסידות.

היה עני מרוד ובמאמצים גדולים כתב את ספרו "קצות החושן" - ביאור חריף ועמוק לשולחן ערוך, חלק חושן משפט. ספר זה השפיע רבות על צורת הלימוד בישיבות, ונכתבו עליו ביאורים וחידושים רבים. חלקו הראשון של הספר נדפס בעיר למברג (לבוב) בשנת תקמ"ח, ועורר רושם רב. החלק השני נדפס שם בתקנ"ו. מאז נדפס הספר פעמים רבות נוספות.

בנוסף לחיבורו הידוע, חיבר גם את הקונטרס משובב נתיבות, בו השיב על השגות רבי יעקב מליסא בספרו "נתיבות המשפט" על ספר קצות החושן. כמו כן כתב את הספר שב שמעתתא ("שבע סוגיות" בארמית) -חידושים על שבע סוגיות, אותו החל לכתוב כבר בילדותו. לעת זקנתו חיבר את הפירוש אבני מילואים על שולחן ערוך חלק אבן העזר, שיצא לאור לאחר מותו.

אחיו היה הרב יהודה כהנא מחבר הספרים "קונטרס הספיקות", "תרומת הכרי".

ספריו[עריכה]

ספריו כולם נחשבים לספרי יסוד בעולם הישיבות:

מתלמידיו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]