ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

תפילה על לימוד תורה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א שבט תשע"ז

תפילה על לימוד תורה


הרב עזריה אריאל

שאלה:
אני משתדל לברך יום את ברכות התורה ולומר את "יהי רצון שלא יארע דבר תקלה על ידי..." אך אני מרגיש שזה לא תמיד מספיק ואני מעוניין לדעת אם יש תפילה אחרת ללימוד תורה עם דגש על התשוקה בלימוד ועל הבנת הנלמד ועזרה בהתרכזות.
אם אין ברכה כזו האם אני יכול לחבר אחת בעצמי על בסיס המבנה של הברכות מאותו הסוג? להתחיל ביהי רצון ולסיים בפסוקים, והאם אני יכול להוסיף את שם ה’? והאם אוכל לחתום בברכה?
ממש תודה!

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!
אפשר להתכוון לתכנים שאתה מציין במילים הקיימות של ברכת התורה "והערב נא" ובברכת "אהבת עולם", "ותן בלבנו בינה להבין ולהשכיל לשמוע [=כולל גם להתרכז] ללמוד וללמד... והאר עינינו בתורתך, ודבק ליבנו במצוותיך", וכן בברכת "אתה חונן".
אין פסול, כמובן, בתפילות נוספות, אבל כדאי קודם כל למצות את מה שגנוז בתפילות שתיקנו חז"ל, וגם אם מדובר על מילה או שתיים - "טוב מעט בכוונה מהרבות בלא כוונה", ויש ערך עצום לתפילה של מילים ספורות, כפי שלמדנו ממשה רבנו בתפילתו על מרים בחמש מילים.
כתפילה נוספת, ניתן להעזר בתהלים פרק יט ופרק קיט, שכל כולם על לימוד התורה וקיומה.
אם אתה מרגיש צורך, מותר וטוב גם להוסיף תפילות אישיות בנוסח שלך, גם עם שם ה', וכך נהגו גדולי ישראל בכל הדורות, אך ללא הנוסח "ברוך אתה ה'".
(על ההיתר להוסיף תפילה עם שם ה' עיין ב"ח סי' תרכא ד"ה כתב רב סעדיה, שו"ע הרב סי' קפח סי"ב, משנה ברורה סי' ה סק"ג, סי' קכב סק"ח וסי' תקפג סק"ב, וב'משיב צדק' לר' צדוק הכהן מלובלין אות עג)


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il