ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

שמיטת כספים -האם הגיון וחכמה חזקים מחוקי התורה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ח מרחשון תשע"ח

שמיטת כספים -האם הגיון וחכמה חזקים מחוקי התורה?


הרב רפאל וסרטיל

שאלה:
בפרשת השבוע ראה נאמר : "מקץ שבע שנים תעשה שמטה. וזה דבר השמטה שמוט כל בעל משה ידו אשר ישה ברעהו, לא יגש את רעהו ואת אחיו כי קרא שמטה לה’"
למדתי שעל מנת למנוע מצב שבו אנשים מסרבים להלוות מחשש שמצווה זו תגרום להם להפסדים, התקין הלל הזקן בסוף תקופת בית שני תקנת חכמים הנקראת פרוזבול, המאפשרת לגבות את החובות חרף מצוות שמיטת כספים, על ידי הצהרה על העברת החובות לגביית בית הדין, דבר המונע את השמטתם. בימינו משתמשים רוב היהודים הדתיים בפרוזבול, ובכך הופכים את שמיטת הכספים למצווה שכמעט אינה מתקיימת בפועל.

שאלתי היא: למרות גדולתו הרבה של הלל הזקן וחכמתו הרבה איך אפשר לבטל משהו מן התורה "בל תוסיף ובל תגרע" נאמר גם באותה הפרשה והאם המדרון אינו חלקלק כאשר נחשוב שההיגיון שלנו יותר חזק מחוקי התורה?


תשובה:
לשואל שלום,

תקנת הפרוזבול היא ללא ספק תקנה יוצאת דופן. תקנה מעין זו דורשת ראיה למרחקים וגדלות אדירה בתורה, כפי שהיו נחלתו של הילל הזקן. התורה ניתנה לבני אדם, וזה כוחם של חכמים, לחבר את דבר ה' אל ההמון ולכוון לרצון ה'. המציאות האידיאלית היא, שהשמיטה משמטת את החובות, וכדי למנוע מצב בו אנשים חוששים להלוות לחבריהם, נצרכה תקנת הפרוזבול.

בברכה נאמנה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il