ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לכפות שכן שהתחרט ולא רצה להרחיב | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח אייר תשע"ח

לכפות שכן שהתחרט ולא רצה להרחיב


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
שלום לרב ..נשאלתי בקשר לראובן ושמעון שרצו להרחיב דירתם וקיבלו מהעריה אישורי תב"ע ורשיון בניה ראובן התחתון ושמעון העליון...אחרי ששילמו לאדריכל וכו’ החליט ראובן שהוא אינו מעוניין להרחיב דירתו מכל מיני סיבות אמיתיות ,כסף זמן וכו שמעון לא יכול לבנות בלעדיו..האם אפשר לכפותו לפחות שיחתום על אישור שהעליון יעשה עמודים וכו ויבנה על גביו ? בהנחה שראובן מסרב לחתום כי לא יודע מה ילד יום ואינו רוצה שיבנו את החומות החיצוניות מכל מיני סיבות .

א.האם יש כאן כופין על מידת סדום (ברור ששמעון ישלם את הכל גם מה ששייך לראובן רק מבקש חתימתו)
ב.במידה ואי אפשר לכפותו..האם צריך לפצותו על כל התשלומים ששילמו עד כה לאדריכל וכדומה?? מדין לך ואבוא אחריך

תשובה:
בס"ד

שלום וברכה:
נקדים שכדי לענות תשובה מבוררת על שאלה זו יש לשמוע את טענות שתי הצדדים בצורה מבוררת ויש לראות את המקום. לכן נענה תשובה כללית עם מספר עקרונות.

א) לא מסתבר ששיך לטעון כאן כפיה על מידת סדום, כל מהלך של שיפוץ גורם להרבה רעש וטירדה, עיין בגמרא ב"ב ז. שאדם יכול לסרב לחברו לשפץ את ביתו כיוון שיגרום לו לפנות את המחסן.
וכן אולי התוספת הזו תגרום ליותר חושך בבית, או לפחות חצר וכדו'.

ב) יש לשמוע מה הסיבה שהתחתון חוזר בו. ועיין בפסק דין של ארץ חמדה, מובא באתר פסקים מספר סידורי 518 שהאריכו בסוגייה זו והביאו כמה סיוגים ליכולת לחייב ע"פ כלל זה.

1. "אדם שעושה על מנת להרוויח אין לחייב את הצד השני על חזרתו, במקרה דידן הצד השני שילם על תוכניות הבנייה על מנת להפיק תועלת אישית".
2. "במקום שבו יש להעלות על הדעת שהשני יחזור בו מהסכמתו, לא ניתן לחייב מדין הסתמכות, ולעניין זה הליכה משותפת להגשת תוכניות בנייה כוללת את ההנחה שהצדדים יכולים לחזור בהם".
3.: "כאשר צד אחד חוזר מחמת טענה סבירה לא ניתן לחייבו מדין הסתמכות".
כדאי לעיין בכל הפסק: לקריאת הפסק לחץ כאן
בברכה:
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il