ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

אומדנה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ז אייר תשע"ח

אומדנה


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
בהמשך לשאלה למה זה לא כמו אותו אדם שמכר ביתו לעלות לא"י שאומדנא גדולה שלא היה מוכרו? וגם כאן לכאורה מכר את העסק על מנת לצאת מהארץ שלא היה עושה זאת ואולי יש מקום לקבל בחזרה את העסק ונכון שיש חוזה אבל לפתוח עסק ממולו למה לא???

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "יורד לאומנות חברו"

תשובה:
שלום וברכה
הגמ' במסכת קידושין מתארת סיפור אודות אדם שמכר נכסיו כדי לעלות לארץ ישראל, ולא הצליח לדור בארץ עד שנאלץ לשוב, רבא פסק שכיון שמכר נכסיו רק על דעת לעלות לארץ ולא הסתייע בידו, המכירה בטלה.
הראשונים פרשו שהמכירה בטילה כיון שבשעת המכר עצמו, הזכיר המוכר לקונה שהוא מוכר כדי לעלות לארץ. (רש"י ועוד) וכן פסק השו"ע בחו"מ סי' רז סעיף ג "ופרש בשעת המכירה שהוא מוכר כדי לילך למקום פלוני" .. "שהרי פירש שאינו מוכר אלא לעשות דבר פלוני והרי לא נעשה"
הרמ"א מוסיף בסעיף ד' את שיטת הראש והתוס' שבמקום ייחודי בו יש אומדן דמוכח שמכר רק על דעת תנאי מסויים, התנאי יחול במקח אף שלא הוזכר כלל.

ממילא האפשרות לבטל את המקח תהיה רק אם מטרת המכירה הוזכרה תוך כדי המכר עצמו. (או אם יש אומדן מיוחד ומבורר שהמכר נעשה רק על דעת זה) באם החזרה לארץ נעשתה עקב מניעה מלהמשיך לגור באוסטרליה. כדי לקבוע שהמכר בטל, (לעניין החזרת המצב או פתיחת חנות באותו אזור) צריך לשבת עם שני הצדדים, לשמוע הפרטים היטב ולבחון את החוזה.

בברכה
הרב מרדכי י. גרוס

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il