ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הבנת המונח "כנסת ישראל" | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב אייר תשע"ח

הבנת המונח "כנסת ישראל"


הרב דוד חי הכהן

שאלה:
שלום לכבוד מורינו הרב שליט"א
שמעתי ש"כנסת ישראל" זה לא אוסף של פרטים אלא יצירה חדשה, מהות אחת שכוללת בקרבה את כל הפרטים, השאלה שלי למה בדיוק מתכוונים כשנוקטים "כנסת ישראל"?
למציאות של האומה הישראלית הנמצאת בעולם הזה התחתון, היינו לכל עם ישראל שהם עניין כללי שהכוונה בזה אינה מצד הגופות המפורדים, אלא מצד הנשמה הפנימית שבכל אחד מישראל (הנקרא בשפת מרן הרב קוק "נשמה הכללית שבאדם" וזה הוא גם "הצד הסגולי" שבאדם הישראלי שנכתב באגרת תקנ"ה המפורסמת ויש לזה מקור מפורש ברמח"ל בקינאת השם צבאות), שבזה כולם הם אחדות אחת, מה ששגור בציבור שלנו "כלל ישראל" ו"אחדות האומה" (דרך אגב בציבור החרדי לא פעם מזכירים את המונח "כלל ישראל" אך הם לא מכוונים להבנה הנזכרת אלא לאוסף של פרטים, כמילה נרדפת "לכל עם ישראל") ויש לקשר בזה את דברי מרן הרצי"ה שבחז"ל כתוב "כל ישראל ערבין זה בזה" ולא ערבים זה עם זה והיינו שהם באחדות אחת,

או שמא מתכוונים בלשון "כנסת ישראל" אל מציאות שמימית שבעולם העליון, ישות אחת הכוללת בקרבה את כל ישראל, וכל אחד מישראל הוא נטף מאותה מציאות כללית שנקראת כנסת ישראל ומימלא בפנמיות נשמתו יש צד כללי שהופך אותו לאחדותי עם כל ישראל וכפי שהוזכר למעלה, ואותה מציאות שמימית היא מה שנקרא "נשמת האומה" היינו המקור הפנימי האחדותי שממנו נוצרה הלאומיות הישראלית שמתייחדת באחדותה וכמש"כ "עם זו יצרתי לי" שהחל ביציאת מצריים כדברי התורה "היום הזה נהיית לעם" וכנודע מבית מדרשו של מרן הרב קוק על מהות ותכונת חג הפסח הקדוש. ולפי צד זה בהבנת המונח "כנסת ישראל" מתבאר מש"כ באורות ישראל פ"א ש"כנסת ישראל היא אור השכינה" וכ"כ בזה הלשון באדמוה"ז בתורה אור! (אינני זוכר המקור המדויק בע"פ, אבל אבל זה מסומן לי), והיינו ששכינת השם, האצילית השמימית, היא המונח "כנסת ישראל".
על כן אודה בכל לב לשמוע חוות דעת כבוד הרב, שאני יודע עיסוקו הנרחב והעמוק בתורת הרב זצ"ל ואף בתורות אחרות, אסכם את השאלה במילים קצרות: מה פשר המונח "כנסת ישראל"? האם על המציאות הלאומית שבעולם התחתון, או על שכינת השם שבעולם העליון? בתומ"ר

תשובה:
הביאור השני שכתבת מכוון יותר לאמת והכוונה היא למציאות אצילית אלוקית המתגלה בעולם הזה דרך השכינה השוכנת בישראל וממנה נחצבות נשמות ישראל מכל הדורות.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il