ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הפסקות קצרות בזמן העבודה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח אייר תשע"ח

הפסקות קצרות בזמן העבודה


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
בס"ד

שלום הרב, רציתי לשאול האם הפוגות קצרות בזמן העבודה כמו שיחה קצרה בפלאפון, שליחת sms, הפסקה קצרה כדי לאכול ולשתות, מנוחה קצרה, הם בגדר גזל מהמעסיק?

תודה רבה!

תשובה:
בס"ד

שלום וברכה:

בתנאים מסוימים החוק מחייב לתת לעובד הפסקות בזמן עבודתו, אך הפסקות אלו הם על חשבון העובד, אלא אם כן המעביד נותן לך רשות לעשות הפסקה קצרה, הרי היא על חשבונו.
לכן יש לבקש רשות מהמעביד, ולא להורות לעצמנו היתרים, גם אם כולם עושים כך.
הרי חז"ל (ברכות פרק ב משנה ד) התירו לעובד להתפלל בראש הזית כדי שלא יפסיד את מעבידו. (לדינא הפוסקים אומרים שכיום נשתנה דין זה ובד"כ אין המעביד מקפיד שהפועל יתפלל במקום מסודר)

בהקשר לכך סיפר הרב שמואל הכהן קוק זצ"ל, אחי מרן הראי"ה קוק זצ"ל:
פעם אחת באו לפני מרן הרב קוק זצ"ל איש ואשה נשואים, שחפצו להתגרש. מסר הרב את הענין לדיינים, והללו אינם ממהרים. והזוג - חייהם אינם חיים.
כשראו הדיינים שאין תועלת בשהיות, החליטו לטפל בהכנת הגט. נכנסו בענין זה אל הרב, אך הוא אמר להם שיחכו עוד כמה ימים. ולא הבינו מדוע אמר להם לחכות עוד, לאחר שבני הזוג סבלו כ"כ הרבה.
לאחר כמה ימים בא יהודי - והתברר שהוא הבעל האמיתי של האשה, וזה שרצה לתת גט, בכלל לא היה הבעל. ואח"כ התברר שהעדים שהעידו על כך היו עדי שקר.
הכל ראו כאן מופת.
אבל כשנדרש הרב לזה, הסביר בפשטות, שכן אחד מן העדים היה פקיד. ופקידים לוקחים לפעמים "פכים קטנים" מהמשרד דרך-אגב: נייר, מכשירי כתיבה וכו' - ולכן חשש הרב שמא עדות פקידים פסולה, ורצה הרב לחקור על הפקיד, אם אמנם יש לפסול את עדותו - ובין כה וכה בא הבעל...
(שבחי הראי"ה עמ' קט)

בברכה,
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il