ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

הודעות פקס’ אוטומטי בשבת | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ו שבט תשס"ג

הודעות פקס’ אוטומטי בשבת


הרב דוד חי הכהן

שאלה:
עסקים רבים מפרסמים מידע אודותיהם באמצעות שיגור הודעות באמצעות מכשיר הפקס’. כאשר מספר הנמענים גדול, משתמשים בתוכנה המבצעת חיוג לכל נמען רשום או נעזרים בבית-עסק נוסף המצוייד ב- "מרכזיות" פקס’ עם קווי טלפון מרובים, המשגרות בו-זמנית מס’ רב של הודעות.
אלו הנוקטים בשיטה זו מתכננים את ביצוע התהליך בסוף השבוע, החל מיום חמישי בלילה. לעיתים רבות, בגלל עומסים אצל המפיצים, מגיעות הודעות אלו במהלך השבת !

1. האם פעולת המפרסם ו/או המפיץ, בעצם התכנון שלהם לסוף השבוע והאפשרות/הידיעה שהתהליך האוטומטי יתבצע גם בשבת, הינם בגדר חילול-שבת?
2. האם על המקבל, היודע שהודעות כאלו עלולות להגיע בשבת, חייב לנתק את הפקס’ כדי שלא ייחשב כשותף לחילול-שבת?ואם לא ניתק את הפקס שלו, האם נפל בו הפגם של מחלל-שבת ועוד ביודעין?

תשובה:
1. תכנון פרסום לסוף השבוע איננו בגדר חילול שבת, אבל יש בו משום לפני עיור לא תתן מכשול. כי הוא גורם למחללי שבת להיכשל באיסור.
2. בודאי שראוי לנתק את הפקס לפני השבת על מנת שלא להיכשל באיסור לפני עיור. ושוב אם לא ניתק מחוסר ידיעה אין בו פגם של מחלל שבת (אפילו אם ידע מראש) כי יש הבדל בין איסור לפני עיור לבין חילול שבת שהוא חמור ביותר.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il