ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הנשמה משתוקקת? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ב סיון תשס"ח

הנשמה משתוקקת?


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
מציקה לי מאוד השאלה: האם הנשמה יכולה להרגיש רצון והשתוקקות לאדם כלשהו? ז"א, האם אדם יכול להרגיש שהנשמה שלו ממש משתוקקת לאדם מסויים? כאילו שהיא יודעת שהוא החצי השני שלה?

ואם כן, מה צריך לעשות, להקשיב לה וללכת עם זה עד הסוף? (ואז לכאורה הרגש משתלט על השכל!) או שפשוט לחכות שדברים יקרו מאליהם?

רק רציתי להוסיף, שעד לפני כמעט שנה היה לי חבר. נפרדנו כי החלטנו שהפסקה עכשיו היא הכי נכונה (אנו בני 18) ואולי אם ירצה ה´ נחזור יותר מאוחר. אני בהחלט חושבת שאותו אדם גורם לי להתעלות, כרגע אנחנו לא בקשר, שנינו מתחזקים על אף שהיינו דתיים תמיד. אפשר לומר שהתחזקנו בחפיפה זה לזו. והקשר איתו רק היטיב עימי, האמת שהקשר עם האדם הזה האיץ את ההתחזקות שלי! אני לא יודעת אם הנשמה היא זו שמתעקשת להישאר "תקועה" על אותו אדם, או שזו פשוט אני שנעולה.

ההרגשה היא שהנשמה ממש משתוקקת להיות איתו. לא משנה מה אני יודעת שאיתו אני רוצה להיות בסופו של דבר. לפעמים בלי סיבה פתאם יורדות לי דמעות והרגשת געגועים עזה!(במסגרת הקשר שמרנו נגיעה וייחוד), מה דעת הרב?

תשובה:
ודאי שיתכן שיהיה קשר מיוחד בין אנשים. בודאי שיש לכל אחד הזיווג שלו ומי שמתאים לו להשלמתו. יתכן שמה שאת מרגישה בתוכך מעיד שבאמת זה הזיווג שלך. אולם הקב"ה נתן לנו את השכל שהוא כוח הביקרת לראות האם הדברים באמת יכולים להיות ישרים ונכונים או שמדובר על הטעיה של הדמיון. אם מבחינה שכלית זה יכול להתאים ניתן ורצוי להקשיב לרגש הפנימי.

הקב"ה גם משגיח עלינו בהשגחה פרטית ודואג להדריך אותנו כפי מה שטוב לנו. גם כשאנו חושבים שדבר מסויים טוב לנו, אם באונס זה נמנע מאיתנו אנו בוטחים בה' שכנראה זה מה שטוב לנו. במקרה של זווג, אם הצד השני לא מעוניין זה סימן משמים שזה לא הזיווג וצריך להסיח את הדעת מההשתוקקות לאחר.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il