ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מה זה נשמה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ד טבת תשע"ו

מה זה נשמה


הרב יעקב כהן

שאלה:
מה זה נשמה? האם לאחר שאדם מת הוא נמצא בבית? זה לא נשמע לי הגיוני אם בן אדם חולה באלצהיימר ולא זוכר כלום אז איך הנשמה שלו זוכרת? אם בן אדם חירש עילם ועיוור או לא יודע לדבר אז איך יש לו נשמה?

תשובה:

שלום וברכה,
שאלת שאלות עמוקות וקשה להתייחס אליהן בצורה יסודית במסגרת השו"ת באינטרנט. אני יכול להציע לך לקרוא את ספרו של הרב שטיינזלץ 'נשמה' שעוסק באופן בו אנו מכירים ונפגשים את הנשמה שלנו.
בכל זאת אכתוב על קצה המזלג. אנחנו מכירים דוגמאות רבות למצבים בו קיים באדם מימד פנימי אף שאינו נגלה עדיין כלפי חוץ. למשל, אם נסתכל על אדם ישן, שאינו מודע למתרחש סביבו, אינו רואה ואינו שומע, נניח לצורך העניין שהוא אפילו אינו חולם באותו זמן, נוכל לחשוב שאין בו כל חיות – בעוד שכמובן כל כוחותיו הפנימיים קיימים, אלא שהם סמויים ולא נגלים. גם תינוק אינו מודע כמעט לדבר, הוא אינו חושב מחשבות עמוקות ובתחילה גם בקושי רואה, למרות שיש בתוכו פוטנציאל שלאט לאט יתפתח.
למעשה כל אדם חווה בכל רגע את קיומו של עולם פנימי בתוכו, שאינו תלוי בגוף. לדוגמא, לכל דבר פיזי יש מימדים – מסה, גובה, אורך ורוחב. אין דבר פיזי שאינו תופס נפח. עתה נתבונן לרגע קט בכח הרצון שלנו – היכן הוא ממוקם? מה האורך שלו בסנטימטרים? ברור שלכח הרצון אין מימדים פיזיים, כי הוא כח רוחני ולא פיזי.
מטרתי עד כאן הייתה רק להדגים שלא כל דבר נמדד בביטויים הפיזים שלו, אך עדיין לא התייחסתי לשאלה מהי נשמה – וכאמור התייחסות נאותה לכך אינה אפשרית במסגרת זו. כללית, הנשמה היא המקור הרוחני ממנו נובעים כל גילויי החיים הנעלים שבנו, המייחדים את האדם. למשל, כשאנו רואים מישהו טובע וחשים רצון עמוק לעזור לו, שלא לשם קבלת טובות הנאה, הרי הרצון הזה הוא אור שמאירה בנו הנשמה. כך גם כשאנו חשים התעלות רוחנית אמיתית.
לאחר שאדם מת נוצר פירוד בין גופו לנשמתו. זהו פירוד זמני, עד שבתחיית המתים ישובו הגוף והנשמה להיות יחד. בנתיים, הנשמה אינה נמצאת בעולם הפיזי, שהרי היא אינה דבר פיזי. אמנם, מקורות אחדים מלמדים שגם לאחר המוות יתכן קשר מסוים בין נפש האדם לבין העולם הזה, אך אודה בכנות שאיני מתמצא בדברים אלו, ודאי לא ברמה המאפשרת לבאר את הדברים כראוי דרך הכתב.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il